Franciszek wśród muzułmanów. Ważna wizyta może się nie podobać wielu katolikom

Autor Weronika Szatkowska - 6 Lutego 2019

Franciszek odbył historyczną podróż. Po raz pierwszy w historii głowa Kościoła katolickiego zagościła na Półwyspie Arabskim. Papież przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 3 do 5 lutego. Katolikom może się to nie spodobać.

Papież Franciszek przybył w poniedziałek 3 lutego do pałacu prezydenckiego Abu Zabi. Przyjechał samochodem KIA, dość nietypowym, jeśli weźmie się pod uwagę przepych, jaki tam panuje. Był otoczony kawalerią zwróconą w stronę twierdzy. Po raz pierwszy odwiedził państwo Zatoki Perskiej i został w związku z tym powitany niezwykle spektakularnie: salwą honorową i samolotem rozpylającym żółty i biały dym po niebie, przypominający barwy flagi Watykanu.

Kościół katolicki szacuje, że ponad 1 mln z ponad 9 mln osób żyjących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to katolicy. Prawie wszyscy to cudzoziemcy przyciągnięci do bogatej w ropę federacji, w poszukiwaniu pracy i dobrobytu. Niestety muszą stawiać czoła niestabilnym warunkom pracy, które regularnie potępiają organizacje praw człowieka. Właśnie do tego nawiązał papież podczas swojej mszy.

- Jestem szczęśliwy z powodu szansy, jaką daje mi Bóg, by zapisać na waszej drogiej ziemi nową stronicę w historii relacji między religiami, potwierdzając, że jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni – pisał na Twitterze papież.

W poniedziałek po południu papież Franciszek wygłosił swoją pierwszą publiczną mowę na spotkaniu z przywódcami muzułmańskimi, żydowskimi i chrześcijańskimi. Nawoływał w niej przywódców religijnych do zakończenia wojny, nawiązując do konfliktów w Jemenie, Syrii, Iraku i Libii. W swoim przemówieniu wspomniał również o skandalach związanych z wykorzystywaniem seksualnym, które od dziesięcioleci stanowią problem Kościoła katolickiego.

Papież pochwalił listopadowe spotkanie w Abu Zabi dotyczące bezpieczeństwa i godności dziecka w cyfrowym świecie. Wszelkie komentarze papieża mogły się jednak nie spodobać w kraju, który jest głównym sojusznikiem Arabii Saudyjskiej w wojnie w Jemenie. To tam koalicja kierowana przez Saudyjczyków walczy z szyickimi rebeliantami Huti. Warto wspomnieć, że ta właśnie wojna przyczyniła się do najgorszego kryzysu humanitarnego na świecie.

Wizyta Franciszka w 800 lat po tym, jak jego kochający pokój imiennik św. Franciszek z Asyżu odwiedził egipskiego sułtana, nie była bez znaczenia. Miała ona na celu poprawę stosunków ze światem muzułmańskim. Jak dokładnie wyglądała wizyta papieża? Oto szczegóły, które mogą się nie spodobać katolikom.

(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNY".)

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News