Franciszek wolałby o tym nie opowiadać. Wstydliwe tajemnice z jego przeszłości

Autor Weronika Szatkowska - 4 Grudnia 2018

Papież Franciszek jest pierwszym Latynosem i pierwszym jezuitą, który został głową Kościoła. Słynie ze swojego stylu bycia, a jego pontyfikat jest wyjątkowy. Istnieją jednak fakty z jego przeszłości, o których z pewnością wolałby nie wspominać. Oto niektóre z tych wstydliwych tajemnic.

Jego wybór na 266. papieża zaskoczył wielu analityków, którzy spodziewali się kogoś dużo młodszego. W czasie wyborów zyskał poparcie zarówno ze strony konserwatystów kościelnych, jak i reformatorów powszechnie uważanych za ortodoksyjnych w kwestiach seksualnych, ale liberalnych, jeśli chodzi o sprawy społeczne.

Okazuje się, że jego zwolennicy cenią jego determinację i założenia związane z próbą zreformowania Kurii (biurokracji w Watykanie), wykorzenieniem korupcji w watykańskim banku i zwalczaniem wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele.
Po ponad pięciu latach jego pontyfikatu sondaże wskazują jedno: papież cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród katolików, ale i wyznawców innych religii. Jego konto na Twitterze obserwuje ponad 15 milionów osób.

Niewielu ludzi wie, że zaraz po konklawe papież Franciszek wymknął się z Watykanu w nieoznakowanym samochodzie tylko po to, by móc pomodlić się w rzymskiej Bazylice.

Jego przeciwnicy zarzucają mu udawany liberalizm i kamuflowany konserwatyzm. John Allen, redaktor portalu informacyjnego Crux o tematyce katolickiej, w 2010 roku napisał, że papież Franciszek jest wyraźnie konserwatywny, nie zmienił ani jednego przecinka w katechizmach oficjalnego kompendium Kościoła. Dodał, że nowy papież mówi "nie" małżeństwom homoseksualnym, a aborcję określił jako najbardziej przerażającą zbrodnię. Mówi się, że poglądy nowego papieża niejednokrotnie zostały wystawione na próbę w Argentynie, kraju, który zalegalizował małżeństwa osób o tej samej płci, a była prezydent Cristina Fernández de Kirchner promowała bezpłatną antykoncepcję i sztuczne zapłodnienie.

W 2011 roku zaskoczył wszystkich, gdy podjął wstępne kroki, by beatyfikować wielu księży argentyńskich zamordowanych przez juntę wojskową w 1976 roku. Na prośbę papieża Watykan otworzył także akta dotyczące argentyńskiej dyktatury, jej ofiar i ich krewnych.

Mimo wszystko papież Franciszek ma ogromną rzeszę fanów i wiernych. Istnieje wiele faktów z jego przeszłości, o których mówi i pisze się niechętnie. Razem z redakcją Pikio ukazujemy jego nieco wstydliwe tajemnice.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News