Franciszek powalił tym wszystkich na kolana! Najpiękniejsze gesty papieża

Autor Weronika Szatkowska - 13 Grudnia 2018

Zdania katolików na temat tego, jak papież Franciszek sprawuje posługę papieską, są podzielone. Minął już piąty rok jego pontyfikatu. Specjalnie dla Was postanowiliśmy przyjrzeć się gestom, którymi zasłużył sobie na miano najbardziej cenionego człowieka na świecie.

Wiele jego komentarzy i zachowań, zarówno na nieformalnych konferencjach prasowych, jak i w dokumentach oficjalnych wzbudzają kontrowersje opinii publicznej. Franciszek przedstawia wizję swojego pontyfikatu słowami: "Wolę kościół, który jest posiniaczony, cierpiący i brudny od przebywania na ulicy niż niezdrowy z powodu ograniczenia oraz kurczowego trzymania się swojego bezpieczeństwa."

Są dwa filary wewnętrznych spraw kościelnych, które uznał za wymagające natychmiastowej interwencji: reformę Kurii Rzymskiej i pełną ochronę dzieci oraz dorosłych skrzywdzonych w wyniku wykorzystania seksualnego przez przedstawicieli kleru. Reforma organizacyjna Kurii odbywa się etapami, ale Papież Franciszek naucza, że prawdziwa reforma powinna być przemianą wewnętrzną i służbą Bogu.

Dziewięć miesięcy po inauguracji pontyfikatu papież Franciszek powołał Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich, aby działać bardziej intensywnie w celach zapobiegania wykorzystywaniu seksualnemu dzieci przez kler oraz zapewnienia opieki duszpasterskiej nad tymi, którzy tego okrucieństwa doświadczyli.

Regularnie odwiedza peryferia Rzymu, zarówno ubogie przedmieścia, jak i szpitale, centra rehabilitacyjne, więzienia oraz azyle i schroniska dla emigrantów i uchodźców.

Rezydencja Domus Sanctae Marthae jest pensjonatem zbudowanym przez św. Jana Pawła II z zamiarem zapewnienia przyzwoitych warunków mieszkaniowych kardynałom, kiedy będą wchodzić na konklawe, by wybrać nowego papieża. Papież Franciszek postanowił po konklawe w 2013 roku tam pozostać i nie przenosić się do bardziej izolowanych i luksusowych papieskich apartamentów w Pałacu Apostolskim.

W latach 2015-2016 ogłosił Rok Miłosierdzia. Przeznaczał jeden piątek w miesiącu dla osób szczególnie potrzebujących. W tym okresie odwiedził szkołę dla niewidomych, oddział intensywnej opieki dla noworodków, wspólnotę alkoholików, domy dziecka i społeczność kobiet wyrwanych ze szponów handlarzy ludzi.

Po zakończeniu Roku Miłosierdzia papież nadal kontynuował wizyty. Oto najpiękniejsze dokonania papieża, które miały miejsce przez ostatnie 5 lat jego pontyfikatu.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News