Franciszek ma się czego bać! Ciężkie oskarżenia nie przejdą bez echa

Tajemnice
Youtube.com/ROME REPORTS in English
Wstecz

1 z 9

Dalej

Franciszek może być zaniepokojony. Jego autorytet jest poddawany w wątpliwość przez różne nieprzyjazne mu środowiska. Grupy te wysuwają oskarżenia, które trudno zignorować. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zarzutom stawianym głowie Kościoła.

Autor obrazoburczej książki "Papież dyktator" posłużył się pseudonimem Marcantonio Colonna, chcąc ukryć swoje prawdziwe nazwisko. W związku z tym Watykan wszczął prywatne śledztwo w poszukiwaniu prawdziwych danych osoby, która napisała oczerniającą papieża publikację.

- Teraz słyszę, że urzędnicy watykańscy przedstawili papieżowi listę sześciu nazwisk osób, które mogły napisać książkę. Nie sądzę, żeby w ten sposób szukali kogoś po to, by wręczyć mu nagrodę literacką - stwierdził anonimowy pisarz w rozmowie z czasopismem Catholic Herald.

Atmosfera wokół papieża jest nerwowa. Nie ma czemu się dziwić. Wcześniej Franciszek miał tylko kilku przeciwników wśród dziennikarzy. Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do momentu, w którym zostanie wydana książka poruszająca tak drażliwe kwestie i stawiająca pod znakiem zapytania politykę głowy Kościoła. Jednak wszystko z dnia na dzień nabierało rozmachu. Zdziwienie wywołała też reakcja Vittorio Messori, dziekana włoskich watykanologów, który skrytykował chaos w Watykanie.
Książka Colonny to przełom na skalę światową. Stanowi nie spór teologiczny, artykuł czy felieton, a swoisty atak na pontyfikat Franciszka.

- Pod maską genialnego człowieka ludu skrywa się dyktator, który rządzi za pośrednictwem strachu. By uniemożliwić i odwrócić reformy, jakich od niego oczekiwano, zawarł on przymierze z najbardziej skorumpowanymi urzędnikami watykańskimi - pisze Colonny.

Colonny uważa, że Franciszek jest zupełnie inny niż przedstawiają go w mediach. Mówi o tym, że wizerunek nowoczesnego papieża wykreowano specjalnie, by zamydlić oczy ludziom. Jego zdaniem prawdziwa twarz głowy Kościoła to twarz dyktatora, osoby chciwej i żądnej władzy.

To niejedyne zarzuty stawiane papieżowi. Wiele innych środowisk również nie odnosi się do Franciszka zbyt przyjaźnie. Na kolejnych slajdach naszej galerii przedstawiamy kolejne znaczące grupy, które w mniej lub bardziej otwarty sposób występują przeciw papieżowi, a także bierzemy pod lupę powody, dla których zajmują takie właśnie stanowisko.

Następna strona