Eurowizja nie dla Polaków? Nasza historia nie powala

Eurowizja
Pixabay.com/
Wstecz

1 z 11

Dalej

Eurowizja każdego roku budzi wiele emocji i nadziei. Uparcie wierzymy, że może w końcu kiedyś uda nam się ją wygrać. Co roku zasiadamy przed telewizorami, kibicując naszym reprezentantom i pokładając w nich nadzieje na przerwanie złej passy, która towarzyszy nam już od długiego czasu. Szacujemy, jakie mamy szanse na zdobycie finału w tym roku.

Eurowizja dla Polski zazwyczaj kończy się niezadawalająco. Pierwszy występ miał miejsce w 1994 roku. Wtedy nasz kraj reprezentowała Edyta Górniak, która wyśpiewała nam drugie miejsce na finale w Dublinie. Sukces ten nigdy się już nie powtórzył, a z roku na rok było tylko gorzej. Do 2004 roku udawało nam się nawet przechodzić do finału. W 2005 roku na konkurs pojechali Ivan i Delfin. Panowie wystąpili z utworem "Czarna Dziewczyna". Wtedy właśnie zaczęła się dla nas zła passa. Finał był poza naszym zasięgiem na długie lata.

Ze wszystkich występów w ciągu tych 22 lat do finału dostaliśmy się 14 razy. 4 razy w ogóle nie mieliśmy reprezentanta, przez różne przyczyny, na przykład przygotowania do Euro 2012. Z kolei w finałowej trójce znaleźliśmy się tylko raz, a w finałowej najlepszej dziesiątce, zaledwie dwa razy.

W tym roku jako przedstawicieli naszego kraju wysyłamy zespół Tulia - zespół wykonujący muzykę folkową. Piosenka, którą zaprezentują nasze reprezentantki, zapada w pamięć i trudno ją pomylić z utworami innych krajów. W serwisie YouTube, pod utworem który Tulia zaśpiewała podczas konkursu, jest mnóstwo pozytywnych komentarzy.

- Nareszcie ktoś zrozumiał, że polski folklor ma większy potencjał niż kopiowanie wygranych z poprzedniego roku - pisze jeden z Internautów.

Pod utworem "Fire of Love (Pali Się)", aż ciężko jest znaleźć polskie komentarze. Mnóstwo zagranicznych obywateli deklaruje wsparcie dla naszego kraju.

- Great!! Love From India - pisze jeden ze słuchaczy.

- Respect From Włochy - dodaje kolejny.

- Love this song. Good luck Poland from Malaysia - napisał ktoś inny

Komentarzy tego typu jest bardzo dużo, a wsparcie płynie z różnych zakątków świata. Piosenka Tulii zdecydowanie wpadła w ucho większości słuchaczy.

Przypomnijmy sobie, jak Eurowizja wyglądała dla nas w poprzednich latach i kto nas reprezentował.

Kliknij "Następna Strona"

Następna strona