Emerytury w Polsce będą rozpaczliwie niskie? Szokujące prognozy odzierają ze złudzeń

Główne
Reklama
Wstecz

1 z 10

Dalej

Emerytury nie wywołują w naszym kraju pozytywnych emocji. Na zachodzie kojarzone są z zasłużonym wypoczynkiem i podróżami. U nas z liczeniem każdej złotówki i niskim świadczeniem, które nie jest w stanie zapewnić pełni bezpieczeństwa starszej osobie. Okazuje się jednak, że to nie koniec zmartwień. Prognozy na przyszłość nie są zadowalające. Co nas czeka na starość? Tego dowiecie się z kolejnych slajdów naszej galerii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport, z którego możemy dowiedzieć się, jak sytuacja świadczeń emerytalnych będzie wyglądała w poszczególnych państwach uprzemysłowionych. Pod uwagę wzięto wszystkie 36 krajów należących do organizacji: od Niemiec, Francji i Holandii po Słowenię, Chile i Meksyk. Zapowiedź tego, co czeka Polskę, zdecydowanie nie napawa optymizmem. Niestety, jeśli będzie tak, jak przewiduje to OECD, los starszych Polaków będzie nie do pozazdroszczenia. Emerytury będą niezwykle niskie.

Polska znalazła się na szarym końcu rankingu prognozowanej wysokości świadczeń emerytalnych. Powodów, dla których jesteśmy notowani tak nisko, jest wiele. Są to m.in. starzenie się społeczeństwa, obniżenie wieku emerytalnego czy nadmiar tzw. umów śmieciowych na rynku pracy.

Stopa zastąpienia wynosi w naszym kraju 38,6%. Co to oznacza? Wskaźnik ten określa, jaki procent ostatniej pensji otrzymamy, przechodząc na emeryturę. Za 30 lat nie będzie lepiej. Przy rosnących cenach zapowiadane 30% wypłaty w formie emerytury będzie niesamowicie niską kwotą.

Wielu ludzi liczy, że waloryzacja emerytury okaże się receptą na problem. Niestety, nic bardziej mylnego. Ewentualny program dopłat będzie pochodził z podatków nałożonych na społeczeństwo. Raport jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem. Aby zapewnić sobie godną starość, już przy zaczynaniu pracy powinniśmy odkładać fundusze.

Polska znalazła się w grupie państw, których emeryci będą skazani na biedę. Jedna trzecia przeciętnej pensji przy dzisiejszej średniej krajowej nie będzie przekraczała 1000 zł w niektórych przypadkach. W raporcie OECD znaleźliśmy się za Australią, Chile, a nawet za Rumunią. Oto, jaka przyszłość i emerytura czeka Polaków.
(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNY".)

Następna strona