Emerytury przechodzą rewolucyjne zmiany. Co musisz o nich wiedzieć

Autor Weronika Szatkowska - 20 Grudnia 2018

Emerytury wielu z nas kojarzą się bardziej z niepewnością jutra niż z poczuciem bezpieczeństwa i komfortu na stare lata. Jednak już niedługo system emerytalny w Polsce przejdzie prawdziwą rewolucję. Oto, co powinieneś wiedzieć o PPK.

System emerytalny w Polsce, czyli system świadczeń emerytalnych, działa na zróżnicowanych zasadach. Najwięcej Polaków należy do systemu obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), działającego według skomplikowanych i rozbudowanych przepisów. Składa się z trzech filarów: obowiązkowe składki publiczne, obowiązkowe rachunki indywidualne i dobrowolne konta pracownicze.
Ogólnie przyjęte jest, że emeryturę wypłaca się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wysokość emerytury zależy od sumy odprowadzonych składek. Składki z kolei funkcjonują w dwóch systemach. Pierwszy to tzw. system repartycyjny, w którym na subkoncie prowadzonym przez ZUS są one obowiązkowo odkładane. Drugi to tzw. system kapitałowy na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) utworzonym i prowadzonym przez powszechne towarzystwo emerytalne (PTE) dobrowolnie od 2014 roku.

Bardzo duża część społeczeństwa od lat narzeka na niskie emerytury i brak zabezpieczenia ze strony państwa. W odpowiedzi na potrzeby Polaków, 19 listopada prezydent podpisał przyjętą przez parlament ustawę dotyczącą Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma być to dobrowolny i dodatkowy program oszczędności emerytalnych, przeznaczony dla ok. 11 mln pracowników. Po przejściu na emeryturę będzie możliwe wypłacenie funduszy także z PPK. Za istotną zaletę tego rozwiązania należy uznać fakt, że zgromadzone środki finansowe na koncie PPK będą własnością prywatną uczestnika programu, z możliwością dziedziczenia takowych pieniędzy.

Pierwsi chętni uczestnicy będą mogli zacząć oszczędzanie już od połowy 2019 roku. Z założenia program ten ma charakter społeczny i ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo finansowe wszystkich zatrudnionych Polaków, którzy płacą składki ZUS, bez względu na formę zatrudnienia.

Jak wprowadzone przez rządzących zmiany przełożą się na nasze przyszłe świadczenia? Czy będą one stanowić opłacalne rozwiązanie dla przyszłych emerytów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w galerii poświęconej Pracowniczym Planom Kapitałowym.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News