Emerytura jak marzenie! Ci Polacy dostają z ZUS-u krocie

Autor Weronika Szatkowska - 11 Stycznia 2019

Emerytury w Polsce to bardzo kontrowersyjny temat. Każdy marzy o tym, aby była jak najwyższa. Jednak najczęściej wypłacana emerytura wynosiła w marcu 2018 roku zaledwie 1065,60 zł brutto. Istnieją jednak pojedyncze przypadki osób, które dostają świadczenia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oto emeryci, którzy otrzymują z ZUS-u kwoty, o jakich inni mogą jedynie pomarzyć.

Statystyczna emerytura w Polsce to dokładnie 2179 zł brutto, czyli 1806 zł netto. Jednak najczęściej wypłacane świadczenie emerytalne wynosi tylko 906 zł netto. Większość ludzi musi żyć za tak skromną kwotę. Niestety system, emerytalny w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia i działa w bardzo dziwny sposób. Starsza część społeczeństwa w większości przypadków ledwo wiąże koniec z końcem.

Jakiś czas temu Departament Statystyki i Prognoz Aktuarialnych ZUS wydał dokument o nazwie „Struktura wysokości emerytur i rent wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2018 roku”. Dzięki zawartym w nim wyliczeniom możemy dowiedzieć się o dominancie, medianie i statystycznej wysokości emerytury. Dominanta to najczęściej wypłacana wartość w danej grupie społecznej. Medianą nazywa się wartość środkową danego zbioru. W Polsce dla emerytur wynosi ona 1939 zł brutto, czyli około 1612 zł netto. Warto wspomnieć, że oznacza to też, że ponad połowa polskich emerytów dostaje niższe świadczenia niż ta kwota i równo połowa pobiera świadczenia wyższe od tej kwoty. Statystyczna emerytura w Polsce wynosi średnio 2179 brutto (1806 zł netto). Jak podaje ZUS w dokumencie:"Dominującą wysokością emerytury w populacji mężczyzn było 2 177,80 zł pobierane przez 104,3 tys. mężczyzn. W populacji kobiet dominowała wysokość emerytury równa 1 065,38 zł pobierana przez 276,4 tys. kobiet".

Są w Polsce jednak pewne wyjątki, a ich emerytura przekracza wyobrażenia statystycznego Polaka. To paradoks w odniesieniu do tego, za ile musi żyć przeciętny emeryt. Ich świadczenia wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kim są seniorzy otrzymujący najwyższe świadczenia? W jaki sposób zyskali prawo do tak imponujących sum z ZUS-u? Zapraszamy do naszej galerii, w której przyjrzeliśmy się zagadnieniu.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News