Emerytura w Polsce będzie rozpaczliwie niska! Koszmarne informacje dla seniorów

Emerytura
Pixabay
Wstecz

1 z 9

Dalej

Emerytura to coś, co nie wywołuje w naszym kraju pozytywnych emocji. Na zachodzie kojarzona jest z zasłużonym wypoczynkiem i podróżami. U nas z liczeniem każdej złotówki i niskim świadczeniem, które nie jest w stanie zapewnić pełni bezpieczeństwa starszej osobie. Okazuje się jednak, że to nie koniec zmartwień. Prognozy na przyszłość nie są zadowalające. Przedstawiamy, czego możemy się obawiać. 

Emerytura będzie niezwykle niska, a zapowiedź tego, co czeka Polskę, zdecydowanie nie napawa optymizmem. Nasz kraj znalazł się na szarym końcu rankingu prognozowanej wysokości świadczeń emerytalnych. Powodów, dla których jesteśmy notowani tak nisko, jest wiele. Są to między innymi, starzenie się społeczeństwa, obniżenie wieku emerytalnego czy nadmiar tzw. umów śmieciowych na rynku pracy.

Stopa zastąpienia wynosi w naszym kraju 38,6%. Co to oznacza? Wskaźnik ten określa, jaki procent ostatniej pensji otrzymamy, przechodząc na emeryturę. Za 30 lat nie będzie lepiej. Przy rosnących cenach zapowiadany procent wypłaty w formie emerytury będzie niesamowicie niską kwotą.

Wielu ludzi liczy, że waloryzacja świadczeń okaże się receptą na problem. Niestety, nic bardziej mylnego. Ewentualny program dopłat będzie pochodził z podatków nałożonych na społeczeństwo. Raport jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem. W celu zapewnienia sobie godnej starości już przy zaczynaniu pracy powinniśmy odkładać fundusze.

Polska znalazła się w grupie państw, których emeryci będą skazani na biedę. Jedna trzecia przeciętnej pensji przy dzisiejszej średniej krajowej nie będzie przekraczała 1000 zł w niektórych przypadkach. W raporcie OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) znaleźliśmy się za Australią, Chile, a nawet za Rumunią.

Przedstawiamy prognozę tego, jaka przyszłość i jakiej wysokości emerytura czeka Polaków.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona