Emerytura jak marzenie! Ci Polacy dostają z ZUS-u krocie

Emerytura
Pxhere
Reklama
Wstecz

1 z 10

Dalej

Emerytura jest w Polsce kontrowersyjnym tematem. Każdy marzy o tym, aby była jak najwyższa. Jednak najczęściej wypłacana emerytura wynosiła w marcu 2019 roku zaledwie 1065,60 zł brutto. Istnieją jednak pojedyncze przypadki osób, które dostają świadczenia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oto emeryci, którzy otrzymują z ZUS-u kwoty, o jakich inni mogą jedynie pomarzyć.

Emerytura statystyczna w Polsce wynosi 2179 zł brutto, czyli 1806 zł netto. Jednak najczęściej wypłacane świadczenie emerytalne wynosi tylko 906 zł netto. Większość ludzi musi żyć za tak skromną kwotę. Niestety system emerytalny w naszym kraju, pozostawia wiele do życzenia i działa w bardzo dziwny sposób. Starsza część społeczeństwa w większości przypadków ledwo wiąże koniec z końcem. 

W Polsce odsetek emerytów wśród społeczeństwa jest bardzo wysoki - z najbardziej aktualnych badań GUS, wynika, że 23,2% obywateli pobiera świadczenia emerytalne. Największy odsetek jest w województwie łódzkim - 24,7%, zaś najmniejszy pomorskim, 19,5%. Pamiętając o wysokości świadczeń w Polsce, można wnioskować, że naprawdę duży procent społeczeństwa ma problemy z utrzymaniem swojego bytu. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę badania CBOS, z których wynika, że w Polsce, aby żyć na podstawowym poziomie, trzeba mieć minimalnie miesięczny budżet na poziomie około 1400 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych miastach koszty utrzymania mogą być wyższe, a emeryci często muszą dopłacać do leków.

Zaradzić temu miały trzynastki, czyli trzynasta minimalna emerytura wypłacona w ciągu roku emerytom. Pod koniec roku beneficjenci ZUS otrzymali 888,25 zł netto (na rękę). Nie jest to astronomiczna kwota, ale na pewno wielu emerytom podreperowała miesięczne budżety. Program póki co był zrealizowany jednorazowo. Prezes Mateusz Morawiecki zapowiada, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra najbliższe wybory to podtrzyma program i trzynastka będzie wypłacana także w następnych latach. Jednak nie da się ukryć, że niespełna 900 złotych rocznie nie jest kwotą, która jakoś szczególnie poprawi sytuacje emerytów. Gdyby "trzynastkę" rozbić na budżety miesięczne, okazałoby się, że emeryci miesięcznie mieliby swój budżet większy zaledwie o 74 złote. 

Wielu seniorów przyznało, że zamiast trzynastki, woleliby po prostu usunięcie podatku od emerytur. W tej chwili dochodzi do kuriozalnej sytuacji, kiedy na konto emeryta wpływa comiesięczne świadczenie, które jest obarczone dodatkowym podatkiem dochodowym. Gdyby wyłączyć wypłatę ZUS z pod podatku dochodowego, emeryt ze średnią emeryturą dostałby o 358 zł miesięcznie więcej. Badanie przeprowadzone przez Super-Express wykazało, że aż 83% seniorów wolałoby otrzymywać emeryturę bez podatku dochodowego, zamiast trzynastki, za którą odpowiedziało się jedynie 13%.

Jakiś czas temu Departament Statystyki i Prognoz Aktuarialnych ZUS wydał dokument, dzięki któremu możemy dowiedzieć się o dominancie, medianie i statystycznej wysokości emerytury. Dominanta to najczęściej wypłacana wartość w danej grupie społecznej. Medianą nazywa się wartość środkową danego zbioru. W Polsce dla emerytur wynosi ona 1939 zł brutto, czyli około 1612 zł netto. Warto wspomnieć, że oznacza to też, że ponad połowa polskich emerytów dostaje niższe świadczenia niż ta kwota i równo połowa pobiera świadczenia wyższe od tej kwoty. Statystyczna emerytura w Polsce wynosi 2179 brutto.

Są jednak pewne wyjątki, a ich emerytura przekracza wyobrażenia statystycznego Polaka. To paradoks w odniesieniu do tego, za ile musi żyć przeciętny emeryt. Ich świadczenia wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych. W Polsce połowa emerytów, otrzymuje świadczenie na poziomie 1800 zł lub niższą. 

Przedstawiamy, kim są seniorzy otrzymujący najwyższe świadczenia i w jaki sposób zyskali prawo do tak imponujących sum z ZUS-u.

Kliknij "Następna Strona". 

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu