Wasze dzieci na pewno tego nie pamiętają. 37 powalających zdjęć ukazujących całą prawdę o życiu w PRL

Dziecko PRL
Facebook/Życie Codzienne w PRL
Reklama
Wstecz

1 z 38

Dalej

Wasze dzieci na pewno tego nie pamiętają. 37 powalających zdjęć ukazujących całą prawdę o życiu w PRL

Niejeden Polak pamięta, jak przed laty jako dziecko stał w kolejce z rodzicami. Czasy PRL, choć nie bez powodu są nazywane "słusznie minionymi", u wielu Polaków budzą nostalgię. Przypominają im o czasach ich młodości, kiedy przeżywali pierwsze miłości, robili prawo jazdy i wybierali się na wakacyjne wycieczki, ściśnięci w Fiacie 126p.

Ten, kto miał dziecko w kolejce, miał pierwszeństwo. Toteż w gigantycznych kolejkach po nieliczne produkty niejednokrotnie wypożyczano za drobną opłatą obce dzieci, żeby szybciej dostać wymarzony produkt. Czasy, w których trzeba było dużo "kombinować", choć były trudne, niezaprzeczalnie wzbudzają uczucie nostalgii.

Świadczy o tym znaczna popularność produktów wyprodukowanych w Polsce Ludowej. W ceny idą choćby meble czy nawet dziecięce zabawki. Zaraz po transformacji ustrojowej wszystko, co pozostało po PRL, nagle straciło wartość i stało się synonimem nędzy. Produkty PRL-owskie lądowały na śmietnikach lub były oddawane za bezcen. Teraz ceny tych samych przedmiotów, które niedawno ledwo mieściły się na śmietnikach, mogą przyprawiać o zawrót głowy.

To samo stało się z samochodami, z którymi tak wiele Polaków wiąże mniej lub bardziej przyjemne wspomnienia. Produkowane w Żerańskiej Fabryce Warszawy, Syreny, Polonezy, duże Fiaty, oraz pochodzące z Bielska i Tych Fiaty 126p, były dla wielu rodaków wielkim marzeniem i gigantycznym wydatkiem. Niejeden Polak może opowiedzieć, jak jechał na wczasy do Bułgarii "Maluchem" w 5 osób w środku i z walizkami na dachu. I choć te auta również w latach 90. lądowały na złomach, w tej chwili zaczynają ponownie cieszyć się popularnością. Niedawno powstałe na Żeraniu Muzeum Polskiej Motoryzacji nie narzeka na brak odwiedzających.

Również wzrost popularności fotografii analogowej wśród młodzieży sprawił, że coraz chętniej wraca się do PRL. Popularny, radziecki aparat Smena 8M z racji ogromnej liczby wyprodukowanych sztuk może i nie idzie w cenę, ale chętnych na ich zakup jest sporo. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że część tych zdjęć została wykonana właśnie tym aparatem.

Kliknij "następna strona", żeby przypomnieć sobie, jak wyglądało życie codzienne w PRL.

Źródło: Facebook

Następna strona