Danuta Stenka zmagała się ze straszliwą chorobą. Te objawy spędzały jej sen z powiek

danuta stenka
Kadr z serialu "Lekarze"
Wstecz

1 z 10

Dalej

Danuta Stenka zachorowała na depresję chwilę przed udziałem w produkcji "Nigdy w życiu". Był to niezwykle dramatyczny moment w jej życiu. Z chorobą walczyła ponad sześć lat, a objawy spędzały jej sen z powiek.

Danuta Stenka kilka lat temu udzieliła poruszającego wywiadu dla "Pani", w którym wyznała, jak ciężkie jest życie z depresją. Dzięki temu problem ten został bardziej nagłośniony w mediach. Depresja nadal w wielu środowiskach jest tematem tabu, choć i tak z roku na rok świadomość na ten temat jest większa. Depresja to wyniszczająca zaburzenie nastroju. Oznacza dużo więcej niż tylko smutek. Zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może zakłócać zdolność do pracy, nauki, jedzenia, spania, a także cieszenia się życiem. Uczucie bezradności, beznadziei i braku sensu towarzyszą chorym praktycznie cały czas.

Niektórzy ludzie opisują depresję jako życie w "czarnej dziurze" lub mają poczucie zbliżającej się zagłady, inni czują się puści i apatyczni. Bez względu na to, jak doświadczasz depresji, nieleczona może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Ważne, aby pamiętać, że poczucie bezradności i beznadziejności są objawami depresji - a nie faktycznym stanem twojej sytuacji. Istnieje wiele możliwości i kroków, które możesz podjąć, aby pokonać depresję i odzyskać radość życia.

Danuta Stenka podczas premiery "Planeta singli 3", postanowiła się wypowiedzieć na temat depresji i tego, jak postrzega ten problem społeczeństwo.

-Ludzie boją się do tego przyznać, często nawet przed samym sobą. Ciągle pokutuje myślenie, że depresja równa się psycholog, psychiatra, wariatkowo, niepełnosprawny umysłowo - powiedziała aktorka w wywiadzie dla serwisu Videoportal.pl.

Aktorka przez pięć lat cierpiała na bezsenność, a jej wyczerpanie sprawiło, że musiała zrezygnować z pracy. Nie zdawała sobie sprawy, że chroniczne problemy ze snem to objawy depresji. Na szczęście ten fatalny okres ma już za sobą, co nie zmienia faktu, że nadal nagłaśnia problem, jakim jest depresja i niszczy stereotypy z nią związane. Objawy są niepozorne, choć utrudniają życie. Oto przykre symptomy tej choroby. 

Kliknij "Następna strona".

Następna strona