Czterej pancerni i pies: Tragedia gwiazdy serialu. Straszna choroba zabrała jej ukochanego

Małgorzata Niemirska
Kadr z serialu "Czterej pancerni i pies"
Wstecz

1 z 13

Dalej

Czterej pancerni i pies to kultowy serial telewizyjny w reżyserii Konrada Nałęckiego. Opowiada o losach załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika w czasach II wojny światowej. Powstał w latach 1966 - 1970. Jedna z gwiazd tej kultowej produkcji przeżyła wielką tragedię. Miłość jej życia zmarła po zmaganiach z bezlitosną chorobą.

Czterej pancerni i pies to jeden z najbardziej popularnych i lubianych polskich seriali. Aktorzy, którzy w nim występowali, zapisali się w historii polskiej kinematografii. Powstał na podstawie książki Jerzego Przymanowskiego pod tym samym tytułem. Po raz pierwszy został wyemitowany w 1966 roku.

Serial opisuje losy i perypetie członków załogi czołgu "Rudy 102" i wiernego psa przyjaciela Szarika, owczarka niemieckiego. Szarik z rosyjskiego oznacza "kuleczkę", co miało być pieszczotliwym określeniem dla aktora na czterech łapach. Był szczeniakiem suki towarzyszącej Jankowi na dalekim wschodzie. Niewiele osób wie, że Szarika grały aż trzy psy. Interesująca jest również historia czołgu "Rudy", w którym przebywali i walczyli główni bohaterowie. 102 to numer taktyczny, a nazwa została wymyślona na cześć Poli Raksy, serialowej rudowłosej Marusi Ogoniok.

Mówi się, że fenomen produkcji polega na zdystansowanym podejściu do tematu wojny. W jednych scenach porusza się kwestie poważne, w innych nie stroni się od dobrego dowcipu. Produkcja otworzyła drzwi do kariery wielu aktorom. Byli to m.in. Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi i Wiesław Gołas. Uwagę widzów przykuły też aktorki o niezwykłej urodzie. Należała do nich Małgorzata Niemirska, grająca Lidkę. Artystka dwukrotnie była mężatką. W latach 70. wywołała niemały skandal, ponieważ aktor Walczewski po 13 latach małżeństwa zostawił dla niej swoją żonę, Annę Polony. Jak przyznaje aktorka, nie była świadoma, że jej ukochany jest żonaty. Dowiedziała się o tym, gdy była w nim już zakochana na zabój. Przez lata nie było o niej głośno. Przeżywała osobiste dramaty, a największy z nich był związany z niemożnością zajścia w ciążę. Na stałe zagościła na ekranach po 2000 roku. Postanowiła wtedy wrócić do gry w serialach. Niemirska, choć grała później w "Złotopolskich", "Na dobre i na złe", czy "Samo życie" to i tak kojarzona  jest przede wszystkim z Lidką z załogi "Rudego".

Choć minęło dużo czasu, a serial może wydawać się przestarzały, ku zaskoczeniu wszystkich nadal cieszy się ogromną sympatią wśród widzów. Fanom serialu nie są też obojętne losy aktorów kultowej produkcji. Ich osobiste dramaty wciąż poruszają.
Niewielu ludzi wie, co spotkało Małgorzatę Niemirską, serialową plutonową Lidię Wiśniewską, nazywaną też Lidką. Straszna choroba zabrała miłość jej życia. Oto historia dramatu, jaki musiała przejść.

Następna strona