"Czterej pancerni i pies": Fani w szoku! Ujawniono zaskakujące kulisy serialu

Autor Patryk Stachera - 10 Grudnia 2018

"Czterej pancerni i pies" to kultowy serial, który w krótkim czasie zdobył ogromną popularność i zapisał się w historii polskiej telewizji. Jednak widzowie nie byli w stanie zobaczyć wszystkiego, co wydarzyło się na planie. Poznaliśmy tajemnice, które towarzyszyły aktorom podczas zdjęć. Przedstawiamy kulisy jednego z największych przebojów telewizji lat 60.

Czterej pancerni i pies to serial, który został przygotowany jako adaptacja książki Janusza Przymanowskiego pod tym samym tytułem. Pierwszy odcinek został wyemitowany dla TVP w 1966 r. Został wyreżyserowany przez Konrada Nałęckiego, natomiast scenariusz przygotował sam autor powieści.

Produkcja odniosła wielki sukces i przez następne lata była kilkukrotnie wznawiana. Ponadto, w szkołach serial stał się tematem omawianym na lekcjach. Powstawały również różne teatrzyki przygotowywane przez uczniów, które skupiały się na losach czterech pancernych.

Pod koniec lat 60. w całym kraju zakładano tzw. "Kluby Pancernych", które mogły mieć dowolną ilość członków. W takich społecznościach nie mogło oczywiście zabraknąć zwierzaka o imieniu "Szarik", choć nie było ograniczeń co do gatunku pupila. Klubowicze na członków swojej załogi mianowali np. koty, żółwie czy ryby.

Produkcja miała również pomóc Polakom oswoić się z tematem II wojny światowej. W latach 60. każdy nadal pamiętał, co wydarzyło dwie dekady wcześniej. Twórcy chcieli przedstawić walkę o Polskę w jak najlepszym świetle. Dlatego też zaprezentowali serialową opowieść, w której występuje przyjaźń i braterstwo. Musiała ona spełniać oczywiście wymogi radzieckiej propagandy.

Na kulisy serialu składają się przeróżne historie i fakty związane z powstawaniem kultowej produkcji. Wielu może zdziwić, że po planie biegał wówczas więcej niż jeden pies, a aktor odgrywający główną rolę był ranny nie tylko na ekranie. Co więcej, cała ekipa zaangażowana w produkcję nieustannie narażała zdrowie i życie, gdyż zdecydowano się na wykorzystanie wyłącznie prawdziwej amunicji.

Co jeszcze wydarzyło się na planie "Czterech pancernych i psa"? Zapraszamy do naszej galerii poświęconej kulisom serialu!

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News