Tamten klimat już nigdy nie wróci. 15 zdjęć ze świąt Bożego Narodzenia w czasach PRL, od których zakręci się łezka w oku

Boże Narodzenie w czasach PRL
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wstecz

1 z 17

Dalej

Boże Narodzenie w czasach PRL

Boże Narodzenie w czasach PRL-u było dość stresującym okresem. Wiele osób martwiło się m.in. o to, czy aby na pewno będą miały co wystawić na świąteczny stół. Mimo, że tamte czasy wiązały się z wieloma utrudnieniami, bezcenne wspomnienia pozostały.

Boże Narodzenie w PRL-u wiązało się z ogromnym zamieszaniem. Trzeba było skądś wziąć karpia, śledzie, cukier na kartki do wypieków, a ile trzeba się było nabiegać za szampanem na Sylwestra? Osoby doskonale pamiętające tamte czasy z rozrzewnieniem wspominają ówczesny rozgardiasz.

Pomarańcze lub mandarynki, które dziś znajdują się na każdym świątecznym stole, kiedyś kosztowały więcej niż przeciętna wypłata, nie mówiąc już o problemach z ich zdobyciem. Dzieci mogły cieszyć się wyrobami czekoladopodobnymi lub blokiem czekoladowym z bakaliami, plastikowymi zabawkami, ręcznie szytymi lalami. Choinki były przyozdabiane materiałowymi, papierowymi i drewnianymi dekoracjami, często wykonywanymi w szkole przez dzieci.

Ci, którzy nie zdążyli zaopatrzyć się w artykuły prosto ze sklepów, często ratowali się zapasami znajomych lub wybierali się na lokalne bazarki. Trzeba było skądś wziąć chociażby suszone grzyby do pierogów lub na barszcz. Kiedy zasiadano przy świątecznym stole, można się było już delektować potrawami i był to czas prawdziwego odpoczynku.

Kliknij "Następna strona", aby przenieść się w klimat świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w PRL.

Zobacz także:

  1. Mężczyzna był przekonany, że znalazł małe pieski. Zdębiał, kiedy okazało się, jakimi zwierzakami są naprawdę
  2. Głuchy mężczyzna zaadoptował głuchego psa. Porozumiewają się w zdumiewający sposób
  3. 6 największych ras kotów na świecie. Numer 3 przebija wszelkie granice
  4. 18 sytuacji, które pokazują, że leginsy nie zostały stworzone dla wszystkich. 11. zdjęcia nie da się wyrzucić z pamięci

Źródło: Onet

Następna strona