O tym Benedykt XVI nie mówił. Mroczne tajemnice i szokujące fakty, przedostatnie zdjęcie zwali was z nóg

Autor Weronika Szatkowska - 9 Listopada 2018

Papież Benedykt XVI jest jedną z najważniejszych postaci XX i początku XXI wieku. Jako pierwsza głowa Kościoła od setek lat postanowił dobrowolnie ustąpić. Oto mało znane fakty na jego temat, które warto znać.

Benedykt XVI zszokował świat, kiedy to 11 lutego 2013 r. przeszedł do historii swoją deklaracją o abdykacji. Odszedł z urzędu dobrowolnie. Papież Franciszek odniósł się do decyzji Benedykta XVI nie jako do aktu osobistego, ale instytucjonalnego. Jego zdaniem jest to coś, co zmienia nie tylko naturę papiestwa, ale i zachęca wszystkich chrześcijan do słuchania głosu swojego sumienia.

Dla obserwatorów w Watykanie rezygnacja Benedykta XVI nie była zaskakująca. W 2010 r. w książce "Światłość świata" podczas wywiadu z niemieckim dziennikarzem Peterem Seewaldem, papież Benedykt wypowiedział się w tej sprawie: "Jeśli papież jasno uświadamia sobie, że nie jest już fizycznie, psychicznie i duchowo zdolny do wypełniania obowiązków swojego urzędu, wtedy ma prawo, a w pewnych okolicznościach także obowiązek, do rezygnacji". Te słowa były poprzedzone wizytą w miejscu spoczynku Celestyna V, ostatniego papieża, który dobrowolnie zrezygnował w roku 1294. Odwiedzając bazylikę, papież Benedykt umieścił białą stułę na szklanej trumnie świętego. Ten gest nabrał nowego znaczenia po ogłoszeniu rezygnacji.

Minęło już 5 lat od chwili jego ustąpienia, a kontrowersje związane z jego odejściem wciąż elektryzują opinię publiczną. Wiele faktów z jego życia, o których mówiło się stosunkowo rzadko podczas jego pontyfikatu, stawia jego osobę w całkiem innym świetle, niż do tego przywykliśmy. Oto najważniejsze z nich.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News