Te filmy powinien obejrzeć KAŻDY. Produkcje z Anną Przybylską, które warto znać

Anna Przybylska
Kadry z filmów Kariera Nikosia Dyzmy / RH+ / Lekcje Pana Kuki / Dzień Świra
Reklama
Wstecz

1 z 11

Dalej

Anna Przybylska na zawsze pozostanie jedną z ikon polskiego kina. Filmy, w których grała, zapewniły jej bilet do sławy, a jej talent doceniali nie tylko wybitni reżyserzy, ale również widzowie, którzy chętnie poświęcali swój czas na obejrzenie produkcji z jej udziałem. Niektóre filmy, w których miała okazję zagrać przeszły do historii polskiej kinematografii. Grała u boku wielu znanych aktorów, swego czasu z resztą sama była rozchwytywaną wschodzącą gwiazdą. Przedstawiamy filmy z udziałem Przybylskiej, które są warte uwagi, może część z nich już widzieliście, a jeśli nie, to warto się zapoznać.

Anna Przybylska podjęła się pracy na planie wielu znanych seriali, ale również i większych produkcji, które do dziś określane są jako kultowe. Większość filmów, które przedstawiamy, były początkiem jej kariery i to właśnie one przyniosły jej tak dużą sławę. Wielu widzów z pewnością kojarzy ją z rolą Marylki, w którą wcielała się od 1997 do 2010 roku w serialu "Złotopolscy". Serialowa bohaterka była pracowitą i ambitną policjantką. Przez 6 lat widzowie również mogli oglądać aktorkę na planie serialu "Daleko od noszy" oraz "Daleko od noszy 2". Ma na swoim koncie również kilka znaczących ról w filmach. Krytycy często zachwycali się jej talentem i zaangażowaniem, pokładając ogromne nadzieje w jej karierze.

Wiele filmów, w których wzięła udział, są określane jako produkcje kultowe dla polskiego kina, które charakteryzuje się komediami ze specyficznym humorem. Polscy twórcy mają dużą tendencję do ukazywania w filmach charakteru rodaków, dlatego też nasze filmy cieszą się dużą popularnością, ale niestety tylko w naszym kraju. Dla obcokrajowców gagi i sytuacyjne żarty umieszczone w scenariuszu są po prostu niezrozumiałe i niezbyt śmieszne. Gatunkiem, który wychodzi nam zdecydowanie najlepiej, jest komedia. Wielu ludzi utożsamia się z głównymi bohaterami tych produkcji, inni, jeśli się nie utożsamiają, to na pewno znają kogoś, kogo wcieleniem mógłby być bohater. Opieramy się bardzo często na stereotypach dotyczących nas samych i z dużym dystansem podchodzimy do obrazu, jaki jest nam prezentowany.

Są produkcje, które w historii kinematografii zajęły szczególne miejsce i mimo upływu lat wciąż są chętnie oglądane nawet przez nowe pokolenie. Niektóre filmy weszły w naszą kulturę na tyle mocno, że teksty bohaterów zaczęły być wykorzystywane w mowie potocznej. Wielu aktorów, którzy mieli okazję zagrać w tych kultowych produkcjach z ubiegłych dekad, cieszą się popularnością do dziś i na brak propozycji na pewno nie mogą narzekać.

Na szczególne miejsce w historii polskiego kina zasługuje reżyser Juliusz Machulski. Jego ponadczasowe komedie cieszą się do dziś dużym uznaniem. Każdy z pewnością widział chociaż jedną jego produkcję. Filmy takie jak "Seksmisja", "Vabank", "Kiler" czy "Kingsajz" to kwintesencja polskiego kina.

W Polsce istnieją liczne festiwale promujące sztukę filmową, między innymi: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Nowe Horyzonty, Camerimage, Krakowski Festiwal Filmowy, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a także corocznie organizowana jest uroczystość rozdania Polskich Nagród Filmowych. Kinematografia znajduje się wśród form sztuki wspieranych przez państwo. Instytucje wpierające polskie kino to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Filmoteka Narodowa oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Z racji wcześniej już wspomnianego problemu dotarcia kina polskiego do zagranicznych odbiorców niektórzy twórcy z innych krajów postanawiają trochę pomóc naszym reżyserom w wypromowaniu ich dzieł. Istnieje kilkadziesiąt corocznych festiwali zagranicznych poświęconych kinu polskiemu, najgłośniej komentowana w mediach była seria pokazów specjalnych zorganizowanych przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese pod nazwą Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Zostało zaprezentowane 21 polskich filmów wybranych przez Scorsese i poddanych rekonstrukcji cyfrowej. Festiwal rozpoczął się w Nowym Jorku w dniach 5–7 lutego 2014 roku. Pokazy odbyły się łącznie w 30 miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Była to jak do tej pory jedyna, tak duża projekcja naszych filmów za granicą.

Jedne filmy wychodzą nam lepiej, drugie trochę gorzej, o jednych mówi się latami, o drugich z kolei nie wspomina się nawet po wyjściu z kina. Razem z redakcją Pikio wybraliśmy produkcje, w których wystąpiła Anna Przybylska i które zdecydowanie zasługują na uwagę i poświęcenie im czasu.

Kliknij "Następna Strona". 

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu