500 plus nie jest przyznawane równomiernie. W tych rejonach większość dzieci go nie dostaje

Autor Weronika Szatkowska - 5 Grudnia 2018

W niektórych gminach do korzystania z programu "Rodzina 500+" uprawnionych jest nawet 90 proc. dzieci. Jednak są miejsca w naszym kraju, gdzie aż 64,3 proc. maluchów nie otrzymuje pomocy od państwa. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy galerię przedstawiającą rejony, gdzie większość nie otrzymuje 500+.

Program państwowy "Rodzina 500 plus" jest realizowany w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. Ma na celu wsparcie rodzin w wychowaniu i utrzymaniu dzięki świadczeniom na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych bez względu na dochody rodziny. Istnieje możliwość otrzymywania świadczenia również na pierwsze dziecko. Jest ona jednak uzależniona od spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 800 zł netto na osobę w rodzinie. Gdy chodzi o rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi, obowiązuje kwota poniżej 1200 zł netto.

Program ten został zainicjowany w 2015 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Finalnie wdrożyła go premier Beata Szydło po wygranych przez jej ugrupowanie wyborach parlamentarnych.

W tzw. rekordowym mieście (dostającym największą pomoc), Potwornie, obecnie mieszka ok. 4 tys. ludzi. Zlokalizowany tam ośrodek pomocy społecznej od 2016 roku wypłacił w ramach świadczenia ponad 3,49 mln zł według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Kwota ta może szokować, biorąc pod uwagę, że na koniec 2015 roku mieszkało tam zaledwie 865 dzieci. Potworów to najbiedniejsza gmina w naszym kraju, a bezrobocie sięga tam aż 14 proc.

Są jednak w Polsce regiony, w których dzieci pobierające świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" stanowią mniejszość. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym obszarom naszego kraju. Na podstawie danych z rankingu gmin opracowanego przez PAP wyodrębniliśmy miasta, w których większość dzieci nie otrzymuje 500+. Co na to wpływa? Zapraszamy do naszej galerii poświęconej tym aglomeracjom.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News