13. emerytura dla grubych ryb! Oni dostaną jeszcze więcej

Emerytura
Twitter.com/@tygodniknie
Reklama
Wstecz

1 z 14

Dalej

13. emerytura, nazywana też Emeryturą+, to jedna z obietnic Jarosława Kaczyńskiego z lutowej konwencji PiS. Świadczenie otrzymają wszyscy, bez względu na dochody, w tym również ci najbogatsi. Przedstawiamy emerytury osób wpływowych i związanych ze światem polityki i biznesu.

Trzynasta emerytura ma być wypłacana już 1 maja. Program ten obejmuje wszystkich emerytów i rencistów. Każdy otrzyma 1100 zł brutto, bez względu na wysokość comiesięcznego świadczenia  od państwa. Trzynastka netto wynosić będzie 888,25 zł.

Emerytura+ obejmuje wszystkich, którzy pobierali lub rozpoczną pobierać świadczenie emerytalne przed 1 maja 2019 roku. Prawdopodobne, że pierwsza emerytura w wielu przypadkach skumuluje się z trzynastą. Od 1 marca doszło też do waloryzacji tych świadczeń. Najwięcej dostali najubożsi, jednak zwaloryzowane zostały wszystkie emerytury, nawet te najwyższe.

Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna oraz rodzinna zostaną podniesione do kwoty 1100 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 825 zł brutto.

– To jest zwykłe rozdawnictwo, element kampanii wyborczej – skomentował poruszony Andrzej Malinowski, prezydent organizacji Pracodawcy RP.

Ile 13. emerytura  będzie kosztować budżet? Wypłacenie wszystkich obiecanych świadczeń będzie kosztowało państwo aż 6 mld złotych. Z waloryzacji mają prawo skorzystać tylko ci, którzy mają prawo do co najmniej minimalnej emerytury. Są to osoby ze stażem ubezpieczeniowym: 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn. Inni niestety nie mają szans na gwarantowaną kwotę waloryzacji.

– Kilka milionów wyborców pobierających najniższe świadczenia dostanie prezent od państwa, który tak naprawdę podminuje system ubezpieczeń społecznych - twierdzi Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, w rozmowie z "Gazetą Prawną".

Do zmian i obietnic zadeklarowanych przez Jarosława Kaczyńskiego, odniósł się były rzecznik prasowy rządu w czasach PRL i redaktor tygodnika „NIE”, Jerzy Urban. Jemu również należy się jednorazowe świadczenie oraz podniesiona emerytura od marca. Waloryzacja wprowadzona od 1 marca 2019 roku wynosi 2,86 procent od wypłacanej kwoty brutto. Wbrew pozorom, nie jest to mało znacząca podwyżka. Oto emerytury, jakie otrzymują osoby związane ze światem polityki i biznesu. Emerytura+ również im się należy.

Kliknij "Następna strona"!

Następna strona