Nie żyje Gabriela Sporniak

Nie żyje Gabriela Sporniak Źródło: pixabay.com/_Alicja_

Z przykrością informujemy, że odeszła Gabriela Sporniak.

W nocy z wtorku na środę, w domu Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu odeszła siostra Gabriela Sporniak. 

Najstarsza michalitka na świecie, do tej pory była jedyną żyjącą osobą, która poznała współzałożycielkę i pierwszą przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła - Annę Kaworek. To właśnie ona wzięła pod opiekę 5-letnią wówczas siostrę Gabrielę. 

Siostra Gabriela urodziła się w 1911 roku w małej miejscowości Rogi, koło Krosna. Dziewczynka na chrzcie otrzymała imię Helena. Praktycznie nie znała swoich rodziców: ojciec trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na ciężką chorobę. Tak trafiła do specjalnej ochronki, prowadzonej przez siostrę Annę Kaworek. 

Ciężkie dzieciństwo i niełatwa droga

Dziewczynki przyjmowane do ochronki przez siostry zakonne, nie miały łatwego życia. Mieszkały razem z siostrami w skromnych warunkach, w ubogich chatach. Jedzenia czasem też im brakowało, ale siostra Gabriela nie raz wspominała, że pomimo tego nikt się nie uskarżał. Były nauczone życia w modlitwie i pokorze. Nauczono ich także obowiązków - dziewczynki potrafiły się zajmować gospodarstwem, a także opanowały podstawowe umiejętności z tym związane.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Główną domeną siostry Gabrieli było szycie i haftowanie.

Życie zakonne było dla niej czymś naturalnym. Angażowała się w pomoc w każdej chwili swojego życia, jej niegdyś też podano pomocną dłoń. Przed wojną założyła i prowadziła przedszkole w Skaryszewie. Nie tylko nim kierowała, ale także zajmowała się prozaicznymi czynnościami jak sprzątanie, szycie i pranie. Placówkę potem przejął samorząd, ale w 2012 roku nadano mu imię siostry Gabrieli Sporek. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jolanta Kwaśniewska doświadczyła CIĘŻKICH chwil po urodzeniu Oli. Aż nie mieści się w głowie, jak postąpił jej mąż! To straszne
  2. Kora Jackowska też była OFIARĄ księdza! "Wpychał mi jęzor do ust i gmerał w majtkach". Prawda zwali was z nóg
  3. Tragiczna wizja Jackowskiego. Ostrzega, że Polacy mają duży problem, najbliższe miesiące mają być koszmarem
  4. Dziś miliony widzów włączą TVN. Telewizja pokaże film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
  5. Odbierze wam mowę. Właśnie ujawniono PRAWDZIWY powód rozstania Meghan Markle z pierwszym mężem
  6. Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii

źródło: TVP

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News