Fundacja Otwarty Dialog jest organizacją zajmującą się promowaniem demokratyzacji i społeczeństwa obywatelskiego na dawnym obszarze postsowieckim. Ostatnimi czasy znalazła się na celowniku polskiego rządu. Wszystko za sprawą instrukcji na „polski Majdan” autorstwa szefa jej rady.

Bartosz Kramek stworzył 16-punktową instrukcję mającą uderzyć w ekipę rządzącą Prawa i Sprawiedliwości. Swój pomysł argumentował „radykalne metody oporu z krajów wschodnich usprawiedliwiają wyjątkowe w historii III RP okoliczności”.

Fundacja została założona przez Ludmiłę Kozłowską, żonę Kramka, który twierdzi, że protesty i apele nie wystarczają do walki z PiS. Wzywa do obywatelskiego nieposłuszeństwa i podjęcia specjalnych kroków. Twierdzi też, że sytuacja w Polsce pozwala na branie pod uwagę dotąd niewyobrażalnego scenariusza.

– Jednocześnie czerwona linia dla nas musi być bardzo wyraźna: to agresja, przemoc i krew. Czy dla rządu również? Tego nie wiemy – pisał Kramek.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych bliskie jest skierowania sprawy Fundacji Otwarty Dialog do sądu. Chodzi o sprawę „instrukcji” oraz zagadnienia finansowania organizacji. Brany pod uwagę jest wniosek o nałożenie na Fundację zarządcy finansowego. Oznaczałoby to pozbawienie jej szefów możliwości, dysponowania środkami z jej kont bankowych do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Rząd PiS uznaje FOD za poważnego przeciwnika politycznego. Z tego też powodu nie jest błędem sądzenie, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie chciała wyeliminować ją z przestrzeni publicznej.

źródło: dorzeczy.pl

...

Zobacz również