Z ostatniej chwili: podano frekwencję do 17:00 na wyborach do PE. Ogromne zaskoczenie

Z ostatniej chwili: podano frekwencję do 17:00 na wyborach do PE. Ogromne zaskoczenie Źródło: Pikio.pl

Frekwencja na wyborach do Unii Europejskiej zaskoczyła wszystkich obywateli. Nikt nie spodziewał się, że będzie ona tak diametralnie różniła się względem poprzednich wyborów. 26 maja Polacy udowodnili, że losy kraju nie są im obojętne.

Frekwencja na wyborach do Unii Europejskiej jest nadzwyczaj wysoka. Nikt nie spodziewał się, że tylu Polaków weźmie udział w głosowaniu - zaprezentowano właśnie nowe statystyki, które oszacowały ilość głosujących do godziny 17.

Reporterzy, a także publicyści komentujący wybory są zaskoczeni podejściem Polaków do sprawy. Od tego kto otrzyma mandat europosła będą zależały losy państwa w sferze politycznej, a także gospodarczej. Ostateczne wyniki wpłyną także na to, czy wybrani przez nas politycy będą potrafili zbudować trwałe i korzystne dla Polski relacje z innymi członkami UE.

Frekwencja na wyborach do UE

Dzisiaj jest 26 maja, a więc dzień, podczas którego miliony Polaków odwiedziło urny wyborcze. Te były zlokalizowane najczęściej w pobliskich szkołach, a także w bibliotekach, MOPS-ach czy urzędach gminy.

Jak podaje PKW do g. 17 w wyborach wzięło udział aż 32,51% Polaków. Oznacza to więc, że zagłosowało aż 9 672 416 obywateli.

Jest to liczba, której nikt się nie spodziewał, bowiem w poprzednich latach frekwencja wyborcza była o wiele mniejsza. W 2009 roku wynosiła zaledwie 24,53%, a w 2004 roku - 23,83%.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Oznacza to, że media osiągnęły wielki sukces dzięki kampaniom, za pomocą których starały się zachęcić Polaków, aby wzięli udział w wyborach 26 maja. Okazało się, że komunikaty podkreślające wagę wydarzenia, zdały egzamin, a Polacy przestali racjonalizować, że "ich głos i tak nic nie zmieni".

Obywatele naszego kraju czują dzisiaj, że tworzą Unię Europejską, a ich zdanie nie jest pomijane. Zdają sobie sprawę także z ogromnej odpowiedzialności i z tego, że ich dzisiejszy głos faktycznie wpłynie na pozycję Polski, którą będą budować wybrani przez nich europosłowie, podczas ważnych debat w Europarlamencie.

Najbardziej aktywni wyborcy znajdują się w tych okręgach

To właśnie w Warszawie znajdowało się najwięcej głosujących. Można było przewidzieć, że to właśnie w stolicy, czyli okręgu nr 4, najwięcej Polaków uda się do urn. Według statystyk PKW w Warszawie aż 39,40% Polaków oddało swój głos. Najgorzej było zaś w okręgu nr 3, choć nadal frekwencja wyborcza jest tam wyższa, niż w poprzednich latach. W Olsztynie do g. 17 w lokalach wyborczych zanotowano "zaledwie" 28,97% spośród uprawnionych do głosowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dominice Gwit puściły wszystkie hamulce! Nikt nie sądził, że może zrobić coś TAKIEGO! Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co pokazała
  2. Barbara Kurdej-Szatan ZDEMOLOWAŁA studio nagrań. Powód jest tak absurdalny, że aż wstyd mówić o tym głośno. Będziecie w szoku!
  3. Afera wokół żony Sławomira na festiwalu Polsatu. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, ona wystąpiła bez bluzki?!
  4. Gościom opadły szczęki. Nagle na wesele wparowała Magda Gessler i zrobiła niezłe show, nagranie hitem sieci
  5. Gwiazda „Big Brothera” znaleziona martwa w domu. Do dziś nie wyjaśniono jej tajemniczej śmierci
  6. Prawie rok po śmierci Kory na jaw wychodzą okropne szczegóły. Nie tak wyobrażali sobie ostatnie pożegnanie

Źródła: Na Temat / PKW

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News