Francuzi, którzy mieszkają w Polsce, zabrali głos w sprawie konfliktu dyplomatycznego, jaki rozgorzał między Szydło a Macronem. Próby izolowania Polski na arenie międzynarodowej sprawiły bowiem, że nie mogą pozostać obojętni na to, co się dzieje.

Choć ile ludzi, tyle zdań, większość Francuzów w Polsce twierdzi, że Emmanuel Macron ma słuszność. Według nich rząd Szydło działa na szkodę Polsce i wznieca w społeczeństwie nastroje rasistowskie i antyfrancuskie. Inicjatywa prezydenta Francji ma utemperować władze w Warszawie. Spór ten to ostatnio temat numer jeden w rozmowach między francuzami w Polsce.

Są oczywiście dyskusje, czy Macron przesadził, czy ta forma była zgodna. Jednak w większości zgadzamy się z nim – mówi Sebastien Ducortioux, doktor na UW.

Z kolei Greg Hamant, lektora języka francuskiego, twierdzi, że Polacy są na uboczu tej wojny dyplomatycznej. Jak twierdzi, nie jesteśmy zaangażowani w batalię, bo mamy całkiem inne zdanie niż ekipa Beaty Szydło. Jak zaznaczył Francuz, „zasługujemy na lepszy rząd”.

 – Polska nie jest na marginesie, bo ludzie w Polsce popierają Europę, tyle że Polacy naprawdę zasługują na lepszy rząd – mówi Hamant.

Na sto procent tu zostanę, cokolwiek się zdarzy. Nawet jeżeli wojna by była między Polską a Francją, no to byłoby trudne, ale nadal byłbym w Polsce – kwituje Ducortioux.

źródło: wp.pl

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków

...

Zobacz również