Burza we Francji. Chcą nowego kandydata na prezydenta. Wszyscy go znają, ale nikt by na to nie wpadł

Burza we Francji. Chcą nowego kandydata na prezydenta. Wszyscy go znają, ale nikt by na to nie wpadł

W większości demokratycznych krajów świata politycy nie cieszą się szczególnym zaufaniem wyborców. Także niektórzy Francuzi mają dość obecnych kandydatów na prezydenta. Dlatego też w Paryżu zawisło kilkaset plakatów zachęcających do głosowania na... Baracka Obamę.

Strona internetowa obama2017.fr oraz specjalne plakaty nawołują Francuzów do dokonania "radykalnego wyboru" i podpisania specjalnej petycji zachęcającej Baracka Obamę do startu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Do tej pory zrobiło to już ponad 30 tysięcy osób.

Za akcją stoi trzech Paryżan po trzydziestce, którzy wolą pozostać anonimowi. Jak tłumaczą, do rozpoczęcia akcji popchnęło ich niezadowolenie obecnymi kandydatami na prezydenta.

- Wszystko zaczęło się od rozmowy w gronie przyjaciół. Ustaliliśmy, że nie chcemy głosować na żadnego z kandydatów. Tak samo było przy kilku wcześniejszych wyborach. Jesteśmy zmęczeni głosowaniem "przeciw" zamiast wreszcie móc faktycznie wspierać jakiegoś polityka. Stwierdziliśmy więc, że pomysłowym będzie dać władzę Obamie, skoro jest teraz wolny - mówi jeden z organizatorów akcji.

Oczywiście pomysłodawcy mają świadomość, że Obama nie może wygrać wyborów. Akcja ma jednak pokazać sprzeciw wobec obecnej sceny politycznej.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News