Wczorajszy atak na koszerny sklep w Paryżu mógł przynieść jeszcze więcej ofiar. Jednakże, kilkunastu Francuzów zawdzięcza życie 24-letniemu muzułmaninowi Lassanie Bathily, który ukrył klientów w chłodni.

Mężczyzna został okrzyknięty przez francuską prasę bohaterem. Zanim islamski terrorysta Amedy Coulibaly został zlikwidowany przez terrorystów, zdołał zabić 3 osoby. Szturm na sklep nastąpił niemalże równocześnie z akcją przechwytywania sprawców środowego zamachu w redakcji „Charlie Hebdo”.

„Jesteśmy braćmi. To nie jest kwestia tego, czy jesteśmy żydami, chrześcijanami, czy muzułmanami – wszyscy płyniemy w tej samej łodzi i musimy pomagać sobie nawzajem, żeby wyjść z tego kryzysu.” – powiedział 24-letni Malijczyk, pracownik zaatakowanego sklepu.

– Zszedłem na dół, do chłodni, otworzyłem drzwi, ze mną weszło do niej kilkanaście osób. Wyłączyłem światło i chłodzenie – powiedział Bathily francuskiej telewizji BFMTV. – Wprowadziłem ich tam i powiedziałem, żeby siedzieli cicho, a sam wyszedłem. Gdy było po wszystkim i wybiegli ze sklepu, podziękowali mi – stwierdził czarnoskóry muzułmanin.

fot. rtl.be

 

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.