Nie tylko polska, ale także i francuska prasa szeroko opisały konflikt, który trwa obecnie między naszym rządem oraz prezydentem Emmanuelem Macronem. W tamtejszych artykułach gorzkie słowa padły wobec obu stron sporu, jednak zdecydowanie bardziej skrytykowana została postawa premier Beaty Szydło. Niektóre uwagi pod jej adresem okazały się wręcz zaskakujące. 

Trzy dzienniki: „Le Figaro”, „Liberation” oraz „Le Parisien” w obszernych tekstach opisały ostatnie polsko-francuskie spięcia. Pierwszy z nich nazwał je nawet „niespotykanym dotąd konfliktem dyplomatycznym”.

–  Emmanuel Macron nie lubi, jak stawia mu się opór. Polska rządzona przez demagogów z Prawa i Sprawiedliwości właśnie się o tym przekonała. Zdenerwowany odmową reformy dyrektywy o pracownikach delegowanych prezydent zaatakował z rzadką brutalnością wobec Warszawy. (…) Najwyraźniej chce złamać front „populistycznych demokracji” – napisali za to dziennikarze „Liberation” w artykule zatytułowanym „Polska irytuje Macrona i vice versa”.

„Le Parisien” także zaznaczył, że Macron „ewidentnie denerwuje Polskę”. Wszystkie trzy źródła w bardzo ostrych słowach wypowiedziały się o naszym rządzie oraz premier Szydło. Część polskiej prasy nie pozostała im jednak dłużna.

...

Zobacz również