Decyzja francuskiej Rady Stanu wywołała niemałe kontrowersje. Najwyższy organ sądowniczy Francji oświadczył bowiem, że nie wolno w tym kraju publikować reklam, spotów czy innych treści, które zawierają uśmiechniętą buzię dziecka z zespołem Downa.

Wszystko zaczęło się od kontrowersji, jakie wzbudził w części społeczeństwa francuskiego spot przygotowany na Światowy Dzień Zespołu Downa w 2014 roku. Po wyemitowaniu filmu we francuskiej telewizji, CSA (Conseil supérieur de l’audiovisuel – odpowiednik polskiej KRRiT) otrzymało wiele skarg niezadowolonych spotem osób.

Francuskie prawo stanowi, że reklamy wyświetlane w telewizji muszą mieć charakter ekonomiczny, komercyjny lub odnosić sie powinny do interesu publicznego. Uznano, że spot dotyczący dzieci z zespołem Downa nie jest ani komercyjny, ani nie dotyczy interesu społecznego, dlatego jest „niewłaściwy”.

CSA zwróciło się do stacji telewizyjnych, by te działały wedle prawa i nie emitowały spotu. W sprawie publikowania spotu wypowiedziała się także Rada Stanu. Ta podtrzymała decyzję CSA.

Rada Stanu orzekła bowiem, że nagranie jest niestosowne, gdyż może uderzać w kobiety, które w przeszłości dokonały aborcji. Wyrażanie szczęścia przez dzieci z zespołem Downa „prawdopodobnie narusza spokój sumienia kobiet, które legalnie dokonały innych osobistych wyborów”.

https://www.youtube.com/watch?v=Ju-q4OnBtNU

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: gosc.pl, telewizjarepublika.pl
pt

Zobacz również