wojna syria
Wiadomości Pikio - 6 Września 2015

Francja zaangażuje się w wojnę w Syrii

Jak donosi francuski dziennik "Le Monde", Francja zaangażuje się w wojnę z Państwem Islamskim na terenie Syrii. Na razie działania przeciwko islamistom ograniczą się do nalotów bombowych jednak w przyszłości może dojść do pełnego zaangażowania.

Dotychczas Francja nie uczestniczyła w operacjach militarnych skierowanych przeciwko Państwu Islamskiemu na terenie Syrii z uwagi na ewentualne polityczne korzyści jakie mógłby z tego wynieść prezydent tego kraju - Baszar Al Asad. Zmiana stanowiska to efekt coraz większego napływu do Europy uchodźców wojennych z Syrii oraz pogłębiających się problemów "syryjskiej koalicji" walczącej z islamskimi terrorystami. Nieoficjalnie mówi się natomiast, że jednym z głównych powodów zaangażowania się Francji w konflikt w Syrii jest wzmożona aktywność rosyjskiego wojska na tych terenach. Francuski dziennik donosi o planowanych przez francuskie władze "lotach zwiadowczych i nalotach na pozycje islamistów" jednak MSZ Francji stara się studzić emocje. Z anonimowych źródeł bliskich francuskiemu resortowi dyplomacji wynika jednak, że zaangażowanie Francji w wojnie w Syrii najprawdopodobniej będzie nieoficjalne w taki sposób by publicznie nie zmieniać swojego stosunku do aktualnie sprawującego władzę prezydenta Syrii pozostającego w dyplomatycznym konflikcie z Francją. Jak z kolei wynika z badań opinii publicznej coraz większe problemy z napływającymi do Europy uchodźcami sprawiają, że coraz więcej Francuzów popiera pomysł pełnego militarnego zaangażowania się w konflikt na Bliskim Wschodzie. Już 7 na 10 Francuzów opowiada się za takim rozwiązaniem. Dotychczas Francja brała udział jedynie w operacjach skierowanych przeciwko Państwu Islamskiemu na terenach Iraku gdzie od blisko roku znajduje się ok. 700 francuskich żołnierzy.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: Le Monde/rmf24
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News