Władze Cannes wprowadziły zakaz kąpieli w burkini na plażach ze względu na bezpieczeństwo publiczne. Choć rozporządzenie weszło w życie już 28 lipca, władze miasta poinformowały o nim dopiero w czwartek. Trzy dni wcześniej odwołano „dzień burkini” jaki miał odbywać się co tydzień na basenie w Marsylii.

Zakaz kąpieli w burkini w Cannes będzie obowiązywał do końca sierpnia. Każda z kobiet, która pojawi się na kąpielisku w muzułmańskim stroju kąpielowym, będzie musiała się przebrać, a jeśli odmówi – zapłacić grzywnę wynoszącą 38 euro.

David Lisnard, mer Cannes, oświadczył, że jest przeciwny noszeniu przez kobiety burkini. Tradycyjny muzułmański kobiecy strój kąpielowy określił jako „symbol islamskiego ekstremizmu” i stwierdził, że taki kostium może być powodem starć na tle religijnym.

W rozporządzeniu zakazującym wstępu na plażę w burkini podkreślono, że strój ten może wprowadzić niebezpieczeństwo na kąpielisku. Zdaniem władz miasta, „kostiumy te mogą wiązać się z ryzykiem zakłócenia porządku publicznego”.

„Kostiumy, które ostentacyjnie świadczą o przynależności religijnej, podczas gdy Francja i miejsca kultu są celem ataków terrorystycznych, mogą wiązać się z ryzykiem zakłócania porządku publicznego” – napisano w rozporządzeniu.

Organizacje zajmujące się prawami człowieka – Liga Praw Człowieka i Zrzeszenie przeciw Islamofobii we Francji – zapowiedziały już, że zaskarżą decyzję władz. Ich zdaniem, rozporządzenie władz doprowadzi do jeszcze większej alienacji muzułmanów.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również