W komunikacie wydanym przez biuro prezydenta Francji ogłoszono rozpoczęcie bombardowań sił islamistów przez Armée de l’air.

Zgodnie z komunikatem Francuskie Siły Powietrzne rozpoczęły bombardowania sił Państwa Islamskiego na terenie Syrii. „Nasz kraj potwierdza w ten sposób swą wolę do walki z zagrożeniem terrorystycznym, jakim jest Daesz. Jesteśmy zdecydowani uderzyć za każdym razem, gdy stwierdzimy zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju” – napisano w oświadczeniu.

Przeprowadzono już pierwsze naloty na siły Państwa Islamskiego. Zniszczony został m.in obóz szkoleniowy bojowników, który znajdował się w mieście Dajr az-Zaur. Podobne działania Francja prowadziła dotąd tylko na terenie Iraku. Kilkanaście dni temu prezydent Francois Hollande stwierdził jednak, że uderzenia na terenie Syrii są pewne, a francuskie lotnictwo rozpoczęło loty zwiadowcze nad głowami Syryjczyków.

W oświadczeniu biura prezydent znalazło się również wezwanie do społeczności międzynarodowej mające skłonić ją do znalezienia rozwiązania kryzysu w Syrii. Stwierdzono, że musi to być rozwiązanie pokojowe, a Baszszar el-Asad musi odejść.

Francuzi zwalczają nie tylko terrorystów z Państwa Islamskiego, ale też z Al-Kaidy w Afryce Zachodniej. Wspierają również logistycznie i wywiadowczo Nigerię oraz jej sąsiadów, którzy walczą z bojownikami z Boko Haram.

Zobacz również

jo, źródło: defence24.pl, tvn24.pl