31-letni Francuz trafi do więzienia, bo przeglądał strony internetowe należące do dżihadystów. Mężczyzna oglądał egzekucje ekstremistów, a także poszukiwał informacji na temat zdobycia broni palnej. Istnieją też podejrzenia, że planował przeprowadzić zamach terrorystyczny.

Yannick Loichot przeszedł na islam w 2009 roku. Zerwał wtedy całkowicie kontakt ze swoją rodziną i zamieszkał sam. Służby zostały zaalarmowane tym, że 31-latek od pewnego czasu coraz częściej przebywał na stronach internetowych, które należały do islamistów. Oglądał tam nagrania z egzekucji i szukał informacji, które miały mu pomóc zdobyć broń palną.

Loichot stanął przed sądem, który skazał go na 2 lata odsiadki, choć prokuratura chciała kary w wysokości roku więzienia. Wymiar sprawiedliwości zwrócił bowiem uwagę na wpisy 31-latka na Facebooku. Muzułmanin sugerował w nich, że chce przeprowadzić zamach w Tour Montparnasse – wysokim wieżowcu w centrum francuskiej stolicy. Tym samym mężczyzna otrzymał najwyższy wymiar kary za przeglądanie ekstremistycznych treści.

Co ciekawe, jest to pierwszy tego typu wyrok od wprowadzenia we Francji nowych przepisów antyterrorystycznych. Te weszły w życie w czerwcu tego roku. Razem z nowym prawem ustanowiono też nowy typ przestępstwa: „regularne przeglądanie stron internetowych bądź portali społecznościowych zachęcających do terroryzmu lub go pochwalających”. Można za to spędzić w więzieniu od roku do dwóch i zapłacić 30 tys. euro kary.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również