Francuscy funkcjonariusze mogą liczyć na nowe wyposażenie. Odporne na ogień mundury i wozy mają być odpowiedzią na coraz częstsze ataki na policjantów. W pierwszej kolejności sprzęt otrzymają policjanci, którzy pracują w strefach „społecznie trudnych”.

Takimi strefami zwane są zazwyczaj przedmieścia, które zamieszkują często różnego rodzaju przestępcy czy ekstremiści islamscy. To właśnie funkcjonariusze pracujący wśród takich ludzi mają otrzymać wozy pancerne powlekane ognioodporną farbą i nowe, ognioodporne i wytrzymalsze mundury.

Władze mają postarać się też o pieniądze na budowę i ulepszenie komisariatów w tamtych strefach. Policjanci będą mogli wykorzystać je biorąc odpowiednie kredyty na renowację czy przyspieszenie budowy placówki policyjnej. Rząd francuski rozważa także wprowadzenie przenośnych kamer na mundurach i w samochodach.

Wszystkie te środki są odpowiedzią na coraz częstsze ataki na francuskich funkcjonariuszy. Do jednego z nich doszło w minioną sobotę, kiedy to wóz policyjny został obrzucony koktajlami Mołotowa i od razu stanął w ogniu. Czterech policjantów, którzy przebywali w środku, ledwo uszło z życiem. Dwóch z nich odniosło poważne obrażenia.

Nieznani sprawcy zaatakowali policję, kiedy funkcjonariusze próbowali przeszkodzić napastnikom w zniszczeniu kamery monitoringu znajdującej się na jednym ze skrzyżowań na paryskim przedmieściu. Przestępcy chcieli bowiem pozbyć się urządzenia, które cały czas rejestrowało sprzedaż narkotyków i napaści na samochody w okolicy skrzyżowania.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również