Nie tylko Polska. Są zaskakujące wyniki w Niemczech i Francji

Nie tylko Polska. Są zaskakujące wyniki w Niemczech i Francji Źródło: Screen TVN24

Francja i Niemcy jak wiele europejskich państw, wzięły dziś udział w wyborach do europarlamentu. W Polsce spodziewano się nieco innych wyników, ale to głównie w polityce naszych sąsiadów widać ogromne zmiany w poparciu niektórych partii.

Francja zaskoczyła pozytywnie przede wszystkim sporą frekwencją, która była wyższa o 10% z 2014 roku. Dziś wyniosła 52%, co jest świetnym wynikiem. W Niemczech do urn poszło 59% społeczeństwa i jest to również 10% zwyżka niż przed czterema laty. Partie, które wygrały w obu krajach były zaskoczeniem dla wielu. Potwierdza się, że polityce bowiem nic nie jest pewne.

Francja - Emmanuel Macron poniósł porażkę. Wybory nie po jego myśli

We Francji rządzi prawica - to jest pewne. Zgromadzenie Narodowe Marine Le Pen przegoniła Macrona zaledwie o 1,8%. Spowoduje to, że jego partia LREM dostanie o jeden mandat mniej - przypadną im 23 miejsca w Parlamencie Europejskim. To ostrzeżenie dla prezydenta Francji, który zastanowi się, co zmienić w swojej polityce.

- Francuzi wysłali jasny przekaz i lekcję pokory. To on i jego polityka zostali odrzuceni - skomentował wynik kandydat przeciwników, Jordan Bardella. Sam prezydent uznał, że wynik jego partii to "pewne rozczarowanie", ale cieszył się z frekwencji.

Wygrana partia Le Pen wnioskuje między innymi o przywrócenie wewnętrznych granic, ale też o usunięcie Komisji Europejskiej, reformy prawa azylowego i zniesienia unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Do Parlamentu Europejskiego dostaną się także Centroprawicowi Republikanie, którzy otrzymali ponad 8% głosów, oraz Partia Socjalistyczna i skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona. Żadna partia nie uzyskała wyniku poniżej 5%.

Niemcy - wygrała partia Merkel. Zaskoczeniem Zieloni

W Niemczech wygrał zdecydowanie blok partii chadeckich CDU/CSU. Procentowo jednak wypada słabiej niż podczas wyborów z 2014 roku. Partia Angeli Merkel otrzymała 28% głosów, o 7,3% mniej niż 5 lat temu. Ma się czym martwić, ponieważ w tym roku otrzymają o 6 mandatów mniej.

Szefowa CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, po zobaczeniu pierwszych sondaży stwierdziła, że taki, a nie inny  wynik spowodowany jest przez mało przekonującą pracę rządu federalnego, a także "brakuje tam dynamiki i przekonania, którego oczekują obywatele".

- Jeśli, tak jak się spodziewamy, wyborczy wieczór potwierdzi, że Europejska Partia Ludowa jest najsilniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim, wtedy będzie prawie jasne, że Manfred Weber może zostać wybrany na szefa Komisji Europejskiej - przewiduje Kramp-Karrenbauer odnośnie nowego szefa Parlamentu Europejskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wynik partii Zielonych był wielkim zaskoczeniem - otrzymali oni aż 22% głosów niemieckich obywateli. To aż 11,3% więcej niż w 2014 roku. Jeśli wstępne sondaże utrzymają się w takiej wysokości, to będzie oznaczało, że partia dostanie 22 mandaty.

Największym przegranym jest Socjaldemokratyczna Partia Niemiec z wynikiem 15,5%. To spadek o prawie 12%. Jednak sekretarz generalny, Lars Klingbeil, wykazał się spokojem i opanowaniem. Widać było po nim rozczarowanie, jednak pogratulował Zielonym, a swoim towarzyszom polecił trzymać głowę do góry. Taki wynik według niego nie może pozostać bez konsekwencji i czeka ich sporo pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dominice Gwit puściły wszystkie hamulce! Nikt nie sądził, że może zrobić coś TAKIEGO! Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co pokazała
  2. Barbara Kurdej-Szatan ZDEMOLOWAŁA studio nagrań. Powód jest tak absurdalny, że aż wstyd mówić o tym głośno. Będziecie w szoku!
  3. Afera wokół żony Sławomira na festiwalu Polsatu. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, ona wystąpiła bez bluzki?!
  4. Gościom opadły szczęki. Nagle na wesele wparowała Magda Gessler i zrobiła niezłe show, nagranie hitem sieci
  5. Gwiazda „Big Brothera” znaleziona martwa w domu. Do dziś nie wyjaśniono jej tajemniczej śmierci
  6. Prawie rok po śmierci Kory na jaw wychodzą okropne szczegóły. Nie tak wyobrażali sobie ostatnie pożegnanie

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News