Nie tylko Polska. Są zaskakujące wyniki w Niemczech i Francji

Nie tylko Polska. Są zaskakujące wyniki w Niemczech i Francji Źródło: Screen TVN24

Francja i Niemcy jak wiele europejskich państw, wzięły dziś udział w wyborach do europarlamentu. W Polsce spodziewano się nieco innych wyników, ale to głównie w polityce naszych sąsiadów widać ogromne zmiany w poparciu niektórych partii.

Francja zaskoczyła pozytywnie przede wszystkim sporą frekwencją, która była wyższa o 10% z 2014 roku. Dziś wyniosła 52%, co jest świetnym wynikiem. W Niemczech do urn poszło 59% społeczeństwa i jest to również 10% zwyżka niż przed czterema laty. Partie, które wygrały w obu krajach były zaskoczeniem dla wielu. Potwierdza się, że polityce bowiem nic nie jest pewne.

Francja - Emmanuel Macron poniósł porażkę. Wybory nie po jego myśli

We Francji rządzi prawica - to jest pewne. Zgromadzenie Narodowe Marine Le Pen przegoniła Macrona zaledwie o 1,8%. Spowoduje to, że jego partia LREM dostanie o jeden mandat mniej - przypadną im 23 miejsca w Parlamencie Europejskim. To ostrzeżenie dla prezydenta Francji, który zastanowi się, co zmienić w swojej polityce.

- Francuzi wysłali jasny przekaz i lekcję pokory. To on i jego polityka zostali odrzuceni - skomentował wynik kandydat przeciwników, Jordan Bardella. Sam prezydent uznał, że wynik jego partii to "pewne rozczarowanie", ale cieszył się z frekwencji.

Wygrana partia Le Pen wnioskuje między innymi o przywrócenie wewnętrznych granic, ale też o usunięcie Komisji Europejskiej, reformy prawa azylowego i zniesienia unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Do Parlamentu Europejskiego dostaną się także Centroprawicowi Republikanie, którzy otrzymali ponad 8% głosów, oraz Partia Socjalistyczna i skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona. Żadna partia nie uzyskała wyniku poniżej 5%.

Niemcy - wygrała partia Merkel. Zaskoczeniem Zieloni

W Niemczech wygrał zdecydowanie blok partii chadeckich CDU/CSU. Procentowo jednak wypada słabiej niż podczas wyborów z 2014 roku. Partia Angeli Merkel otrzymała 28% głosów, o 7,3% mniej niż 5 lat temu. Ma się czym martwić, ponieważ w tym roku otrzymają o 6 mandatów mniej.

Szefowa CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, po zobaczeniu pierwszych sondaży stwierdziła, że taki, a nie inny  wynik spowodowany jest przez mało przekonującą pracę rządu federalnego, a także "brakuje tam dynamiki i przekonania, którego oczekują obywatele".

- Jeśli, tak jak się spodziewamy, wyborczy wieczór potwierdzi, że Europejska Partia Ludowa jest najsilniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim, wtedy będzie prawie jasne, że Manfred Weber może zostać wybrany na szefa Komisji Europejskiej - przewiduje Kramp-Karrenbauer odnośnie nowego szefa Parlamentu Europejskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wynik partii Zielonych był wielkim zaskoczeniem - otrzymali oni aż 22% głosów niemieckich obywateli. To aż 11,3% więcej niż w 2014 roku. Jeśli wstępne sondaże utrzymają się w takiej wysokości, to będzie oznaczało, że partia dostanie 22 mandaty.

Największym przegranym jest Socjaldemokratyczna Partia Niemiec z wynikiem 15,5%. To spadek o prawie 12%. Jednak sekretarz generalny, Lars Klingbeil, wykazał się spokojem i opanowaniem. Widać było po nim rozczarowanie, jednak pogratulował Zielonym, a swoim towarzyszom polecił trzymać głowę do góry. Taki wynik według niego nie może pozostać bez konsekwencji i czeka ich sporo pracy.

  1. Dominice Gwit puściły wszystkie hamulce! Nikt nie sądził, że może zrobić coś TAKIEGO! Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co pokazała
  2. Barbara Kurdej-Szatan ZDEMOLOWAŁA studio nagrań. Powód jest tak absurdalny, że aż wstyd mówić o tym głośno. Będziecie w szoku!
  3. Afera wokół żony Sławomira na festiwalu Polsatu. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, ona wystąpiła bez bluzki?!
  4. Gościom opadły szczęki. Nagle na wesele wparowała Magda Gessler i zrobiła niezłe show, nagranie hitem sieci
  5. Gwiazda „Big Brothera” znaleziona martwa w domu. Do dziś nie wyjaśniono jej tajemniczej śmierci
  6. Prawie rok po śmierci Kory na jaw wychodzą okropne szczegóły. Nie tak wyobrażali sobie ostatnie pożegnanie

Źródło: TVN24

Następny artykuł