Francja: kolosalny procent muzułmanów chce wprowadzenia prawa szariatu

Francja: kolosalny procent muzułmanów chce wprowadzenia prawa szariatu Źródło: źródło: wikimedia,org

Według badania Ifop, 29% muzułmanów zamieszkujących Francję należy do grupy, którą określono jako "radykalną". Ludzie ci są zdania, że islam jest ważniejszy niż świeckie prawo Francji. Muzułmanie z tej grupy żyją według restrykcyjnego prawa szariatu i chcą wprowadzenia go w kraju.

Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju na grupie 1029 muzułmanów, ale dopiero teraz opublikowano jego wyniki. Sondaż wykazał, że prawie jedną trzecią ogółu zamieszkałych we Francji muzułmanów stanowią religijni fundamentaliści. Ci nawołują do życia według zasad szariatu i odrzucenia prawa świeckiego Francji.

Radykałowie tacy to 29% wszystkich muzułmanów we Francji. Większość z nich, jak wykazało badanie, to słabo wykształceni ludzie zamieszkali na obrzeżach dużych miast, którzy nie ukończyli 25 lat.

Z kolei prawie połowę z ogółu muzułmanów - 46% - stanowią ludzie, którzy podają się ogólnie za świeckich, ale zarazem nie odrzucają swojej religii. Rzadko uczęszczają do meczetu i nie spędzają wiele czasu na rytuałach religijnych. Głównie kultywują islam odmawiając sobie wieprzowiny, która jest "haram".

Ostatnią grupę (25%) mają, według badania, stanowić ludzie, którzy określają siebie jako pobożnych muzułmanów, ale akceptujących zakazy dotyczące symboli religijnych i wyższość prawa świeckiego nad szariatem. Muzułmanie ci sprzeciwiają się też poligamii, na którą zgadza się islam.

Co więcej, badanie wykazało, że 60% muzułmanów jest za noszeniem przez wyznające islam kobiety burek, nikabów i hidżabów w miejscach takich jak urzędy czy szkoły i uczelnie.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

źródło: polsatnews.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News