Franciszek zadecydował o PRZEŁOMIE w Polsce. Kościół zaniemówił

Franciszek zadecydował o PRZEŁOMIE w Polsce. Kościół zaniemówił Źródło: fot. Wikimedia Commons/KPRP

Papież Franciszek podjął zaskakującą decyzję, która wprowadza przełom w polskim Kościele. To pierwszy taki przypadek, odkąd sprawuje on urząd Ojca Świętego i prawdziwy przełom. Nikt nie spodziewał się takiej decyzji!

Franciszek zapowiedział zwołanie konsystorza, na którym kreuje kardynałem polskiego biskupa. To arcybiskup Konrad Krajewski, który obecnie sprawuje urząd jałmużnika papieskiego. Sytuacja jest przełomowa, bowiem od czasu objęcia Tronu Piotrowego przez Franciszka, żaden z nowych kardynałów nie był Polakiem.

Papież Franciszek podjął przełomową decyzję

Aż dotąd papież Franciszek nominował 61 kardynałów na 4 konsystorzach. I chociaż ta liczba wydaje się imponująca, to zaskakujący był fakt, że aż dotąd żaden z nich nie był Polakiem. Obaj jego poprzednicy, zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI już na pierwszych zwołanych przez siebie konsystorzach nominowali Polaków. Polski Kościół bardzo zyskał na znaczeniu po tym, jak Jan Paweł II został papieżem. Papież polak nominował największą liczbę polskich kardynałów w historii. Dlatego też fakt, że Franciszek dotąd nie podarował kapelusza kardynalskiego żadnemu polskiemu biskupowi był odczytywany jako pewnego rodzaju odwrócenie się papieża od polskiej hierarchii katolickiej. Teraz jednak głowa Kościoła katolickiego podjęła tę przełomową decyzję. Ojciec Święty w niedzielę poinformował o planie zwołania konsystorza na uroczystość Piotra i Pawła 29 czerwca 2018. Ma na nim kreować 14 kardynałów, do wiadomości publicznej podał jednak 7 nazwisk. Wśród nich jest polski arcybiskup ad personam Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

Abp Konrad Krajewski kardynałem to jasny sygnał

Fakt, że aż dotąd papież nie nominował żadnego polskiego biskupa może być odczytywane w różny sposób. Część ekspertów zwraca uwagę na inne niż dotychczasowe kierunki geograficzne działania Kościoła. Inni sugerują, że polscy hierarchowie nie wykazują się w ostatnim czasie szczególną działalnością na rzecz Kościoła na całym świecie. Nominacja jałmużnika papieskiego może jednak sugerować, że papież nagradza biskupów za szczególne ich zasługi dla Kościoła według konkretnego klucza. Jałmużnik jest człowiekiem, którego zadaniem jest wyszukiwanie najbardziej potrzebujących i świadczenie im pomocy w imieniu samego papieża. W tej roli abp Konrad Krajewski z pewnością się sprawdza. Skoro właśnie za jego działalność charytatywną papież go nagradza, to może być jasny sygnał dla wszystkich biskupów na całym świecie: trzeba wyjść ze swoich gabinetów i iść do najbardziej potrzebujących. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Jan Paweł II byłby wzruszony. Piękny gest Polaków dla papieża
  2. Rydzyk nie boi się papieża?! "Bezwzględnie zwalcza wrogów"
  3. Watykan nie chce Polaka. Już nie będziemy mieć swojego papieża
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News