Kim był ksiądz Franciszek Cybula? Kapelan Lecha Wałęsy w filmie Sekielskiego o pedofilii w Kościele

Kim był ksiądz Franciszek Cybula? Kapelan Lecha Wałęsy w filmie Sekielskiego o pedofilii w Kościele Źródło: Facebook/ Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre

Franciszek Cybula, ksiądz, katecheta, spowiednik Lecha Wałęsy w filmie "Tylko nic nie mów" oskarżany jest o molestowanie chłopca. Co więcej, kapłan na nagraniu się przyznaje do tego czynu. Kim był uwielbiany przez wiernych ks. Franciszek Cybula?

Franciszek Cybula - kim był ksiądz oskarżony o pedofilię?

Franciszek Cybula to ksiądz urodzony w 1940 r. w Gdańsku, który święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1967 r. w bazylice Mariackiej. Przez 51 lat swojej posługi kapłańskiej pracował w dużych parafiach Gdańska, był katechetą, rekolekcjonistą, duszpasterzem szkół średnich i młodzieży akademickiej, zaś od 1980 r. pełnił rolę spowiednika Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność", późniejszego prezydenta RP. Zmarł na początku 2019 roku. Mszę pogrzebową odprawiał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Wygłaszając kazanie wychwalał zmarłego ks. Cybulę, chociaż miał wiedzieć, jaka jest prawda na jego temat i jakich okropnych czynów dopuścił się na dzieciach.

Ks. Franciszek Cybula - TW Franko

Pierwszym ciosem dla ks. Franciszka Cybuli i sporym nadwyrężeniem jego wizerunku było ujawnienie teczek SB potwierdzających krążące informacje dotyczące współpracy księży ze Służbą Bezpieczeństwa. Pomimo wcześniejszych plotek o zniszczeniu wszystkich dokumentów bezpieki, autorowi słynnej książki „Konfidenci są wśród nas” Michałowi Grockiemu udało dotrzeć do akt ks. Cybuli TW Franko. Według nich, ks. Franciszek Cybula, TW "Franko" działał z SB już od 1969 do 1990 roku.

Franciszek Cybula w Tylko nie mów nikomu - filmie Sekielskiego

"Tylko nie mów nikomu" to film Sekielskiego dotyczący pedofilii w Kościele. Przedstawia losy ofiar 9 księży - pedofilów i samych oskarżonych. Wśród sprawców wymienia się m.in. ks. Franciszka Cybuli, który od lat był otoczony prawdziwym kultem i wianuszkiem najważniejszych osób w państwie. Sceny z jego udziałem przedstawione w dokumencie na zawsze zburzą dobrą pamięć o nim. 

- Na początku to było takie przytulenie - tłumaczył swoje pierwsze czyny ks. Franciszek Cybula. Kapłan miał też wyjechać sam z chłopcem na weekend.

- Zobacz, co się dzieje! - zawołał do niego stojąc ze spuszczonymi spodniami i widocznym wzwodem. - Zobacz, nie chce mi opaść, co mam zrobić?

Kolejna scena to konfrontacja ofiary ze sprawcą, w której ks. Cybula przyznaje się do winy. Czy takie dowody w końcu zmuszą Kościół do walki z pedofilią wśród księży?

- Była chwilka pieszczenia i... wracaliśmy do swoich spraw - bagatelizował kapłan swoje chore relacje z nastoletnim chłopcem. Nie padają żadne szczere przeprosiny, nie widać ani cienia skruchy.

Franciszek Cybula - Tomasz Sekielski wyjawia prawdę o pedofilii w Kościele

Film "Tylko nie mów nikomu" ujawnia przypadki molestowania nieletnich przez księży, a także tuszowania takich spraw przez wysokich hierarchów Kościoła. Dokument będzie dostępny na kanale Tomasza Siekielskiego na Youtube 11 maja w sobotę.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Czy Rydzyk jest księdzem? Zawiła historia ojca dyrektora
  2. Jan Paweł II - śmierć. Kontrowersje związane z odejściem papieża
  3. Ile emerytury ma ksiądz? Polacy nie mają co na to liczyć
  4. Proboszcz pensja: Ile zarabiają w Polsce?
  5. Czy Rydzyk jest księdzem? Zawiła historia ojca dyrektora
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News