Układanie kwiatów to prosta praca? Sprawdź ile zarabia florysta

Układanie kwiatów to prosta praca? Sprawdź ile zarabia florysta Źródło: pixabay.com/rawpixel

Florysta - zarobki osoby, która zajmuje się układaniem bukietów. Pani, u której przeważnie kupujemy kwiaty, to już nie zwykła kwiaciarka, a wyspecjalizowana florystka. To ona pomaga nie tylko dobrać rośliny do odpowiedniej okazji, ale również wykonuje z nich prawdziwe cuda. Ile wynoszą zarobki tej grupy zawodowej w Polsce?

Florysta - zarobki. Zawód zdominowany przez kobiety

Florysta - zarobki i obowiązki pracowników kwiaciarni, którzy pomagają stworzyć wyjątkowy bukiet na specjalne okazje. Muszą wykazać się niemałą wiedzą, aby połączyć ze sobą wybrane kwiaty, uformować i ozdobić wiązankę.

Jakimi czynnościami zajmuje się florysta i czy może znaleźć pracę w innym miejscu niż kwiaciarnia? Przede wszystkim osoba ta zajmuje się wykonywaniem projektów dekoracji roślinnych, tworzeniem dekoracji różnego typu, a także pielęgnacją kwiatów ciętych oraz doniczkowych, które przydadzą jej się potem w pracy. Florysta może również pomagać przy ozdabianiu różnych pomieszczeń, np. wnętrz biur, hoteli, restauracji, kościołów, sklepów oraz mieszkań. 

Florysta może szukać zatrudnienia w kwiaciarni lub też otworzyć własną działalność tego typu. Coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju firmy dekoratorskie, które zajmują się przygotowywaniem wystroju pomieszczeń na przyjęcia, takie jak komunie, śluby, konferencje. 

Taka praca zdecydowanie wymaga kreatywności, pewnego zmysłu estetycznego, a także pomysłowości. Florystka powinna posiadać duże zdolności interpersonalne, ponieważ w niektórych sytuacjach musi przekonać swoich klientów do pójścia na pewne ustępstwa - nie wszystkie pomysły da się wykonać. Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie to niecałe 2 tysiące złotych netto na miesiąc. Daje to kwotę zbliżoną do najniższej średniej krajowej w Polsce.

 - Moi klienci stawiają przede mną coraz większe wyzwania, z roku na rok uczę się czegoś nowego. Gdy w hurtowniach pojawiają się nowe odmiany kwiatów, szukamy sposobu na ich wykorzystanie i pojawiają się nowe pomysły na bukiety czy kompozycje. Chętnie podglądam nowe prace znanych florystów, inspiruję się i staram się przenieść najnowsze trendy również do mojej kwiaciarni - wyznaje jedna z właścicielek kwiaciarni. 

Ile zarabia florysta w Warszawie i innych polskich miastach?

Aby zostać florystką, można ukończyć jeden z dostępnych na rynku kursów florystycznych, by później móc poszczycić się certyfikatem florysty. Cena takiego kursu wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych. Oczywiście zajmować się kwiatami mogą osoby, które nie ukończyły żadnego kursu, a wyróżniają się wspomnianymi wyżej cechami. Najważniejsze w tej pracy to zamiłowanie do kwiatów, kreatywność oraz chęć nauki.

Florysta zatrudniony w kwiaciarni zarabia przeważnie 2000 złotych, osoba pracująca w firmie dekoratorskiej może liczyć na wyższe zarobki, które mogą sięgać 3000 złotych. Oczywiście wynagrodzenie zależy od firmy oraz miasta zatrudnienia. W stolicy i większych miastach floryści mogą liczyć na nieco lepsze zarobki, jednak wciąż nie są to kokosy.

 - Jestem florystką po kilku kursach specjalistycznych. Pracuję w dużej krakowskiej kwiaciarni i zarabiam średnio 3000zł netto. Praca ciężka (stres i duży przemiał). Ale kocham to, co lubię.
Przynajmniej mogę patrzeć w lustro, gdy wstaję w poniedziałek do pracy - pisze jedna z florystek na forum.

  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia operator CNC, a ile programista - w Polsce i za granicą
  3. Ile zarabia inżynier budowy? Na początku niewiele, ale warto zdobywać doświadczenie
  4. Ile zarabia grafik komputerowy za granicą? W Polsce to też opłacalne
  5. Ile zarabia biegły rewident w Warszawie? Ile w innych miastach?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News