Finlandia ogłosiła podniesienie stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi do drugiego stopnia czterostopniowej skali – na poziom podwyższony. Dzieje się to pierwszy raz w historii tego kraju. Wcześniej co prawda zmieniono raz stan zagrożenia na wyższy, lecz odbyło się to według starego nazewnictwa. 

Zmiany wprowadzono po informacjach jakie przekazała opinii publicznej fińska policja bezpieczeństwa SUPO. Policja utrzymuje, że na terenie państwa znajduje się około 350 osób „sprzyjających terroryzmowi”.

– Zagrożenie terroryzmem jest poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – oświadczył szef fińskiej policji bezpieczeństwa Antti Pelttari

Według SUPO Finlandia zaczęła być postrzegana przez islamskich radykałów jako wróg. Zagrożenie atakami ze strony terrorystów wzrosło także po odkryciu przez policję niebezpiecznych powiązań wśród osób, które są podejrzewane o terroryzm. Służba argumentuje swoje stanowisko także tym, że Państwo Islamskie prowadzi propagandę wymierzoną dokładnie w Finlandię i to w języku fińskim.

Wzmożenie nakładów na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wiąże się też z planowanymi latem imprezami masowymi – zlotem żaglowców Tall Ship Races oraz festiwalem jazzowym w mieście Poli na zachodzie kraju.

Według jednego z sondaży 54% Finów obawia się ataku terrorystycznego w swoim kraju i uważa go za możliwy.

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=KeauftLIk-8

...

Zobacz również