Wczorajszy wieczór był w Finlandii wyjątkowo gorący. Skrajnie prawicowe bojówki sprzeciwiające się przyjmowaniu imigrantów napadły na autobus i ośrodek dla uchodźców. 

Pojazd, który wiózł imigrantów do obozu w Lahti został obrzucony kamieniami oraz petardami. Wśród kilkudziesięciu bojówkarzy znalazł się jeden odziany w strój Ku Klux Klanu – rasistowskiej organizacji utworzonej w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Tymczasem ośrodek w fińskim Kouvola został obrzucony koktajlami Mołotowa. Nie ma jednak żadnych ofiar ani rannych.

Fińskie władze zdecydowanie odcinają się od rozrób i deklarują, że stanowczo potępiają „rasistowskie protesty przeciwko uchodźcom, którzy wjechali do kraju”.

Na początku września Finowie spodziewali się, iż w 2015 roku do kraju przybędzie 30 000 osób. Dwa tygodnie wcześniej byli przekonani, że dwa razy mniej, bo „tylko” 15 000 złoży wnioski o azyl. Nieznane są obecne prognozy, aczkolwiek władze postanowiły wprowadzić losowe kontrole graniczne.

Fińscy nacjonaliści już w 2014 roku rozpoczęli nocne patrole w ramach Fińskiego Ruchu Oporu. Ich działalność miała być odpowiedzią na brutalne rozboje dokonywane przez gangi złożone z imigrantów.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: strajk.eu, onet.pl

Zobacz również