Spodziewana na wiosnę nowa i o wiele większa fala imigrantów z Bliskiego Wschodu może przejść przez Polskę. Wszystko za sprawą zamykania granic przez inne państwa europejskie, które dotychczas zmagały się z problemem szturmujących ich granice imigrantów. 

Brytyjski dziennik, Financial Times, podaje kilka alternatywnych szlaków, które będą najbardziej prawdopodobnym wyborem imigrantów przedzierających się na zachód Europy z Bliskiego Wschodu. Gazeta powołuje się na informacje uzyskane od europejskich i polskich instytucji zajmujących się kryzysem imigracyjnym.

Jak przypomina gazeta, do tej pory islamscy imigranci korzystali głównie ze szlaków bałkańskich tj. z Turcji lub Grecji przedzierali się do Macedonii, Serbii, a potem przez Słowenię lub Węgry do Austrii gdzie niemiecka granica stała dla nich otworem. To już jednak przeszłość, bo część z krajów, przez które przechodziła ubiegłoroczna fala imigrantów zamknęła swoje granice.

Jak się okazuje, z informacji które udało się uzyskać „Financial Times” od europejskich instytucji zajmujących się problemem imigrantów oraz m.in. od polskich władz i polityków, imigranci próbujący dotrzeć do Niemiec będą wybierali szlak prowadzący m.in. przez Polskę.

Jak przewidują europejskie i polskie władze („FT” powołuje się m.in. na polski MSZ), imigranci będą wyruszać z Turcji przez Morze Czarne na Ukrainę. Potem musieliby pokonać jedynie polską granicę i przejść wszerz nasz kraj, by znaleźć się w Niemczech.

Oprócz „polsko-ukraińskiego” szlaku pod uwagę brane są również 3 inne opcje. Szlak przez Albanię i Czarnogórę wiodący prosto do Austrii, tu jednak czynnikiem zniechęcającym może okazać się górzysty teren oraz zamknięte granice niektórych krajów. Kolejny szlak wiódłby przez Albanię skąd imigranci drogą morską mieliby dotrzeć do Włoch a potem do Austrii i Niemiec. Ostatnią braną pod uwagę opcją jest szlak bezpośrednio biegnący z Libii do Włoch, potem Austrii i Niemiec.

Financial Times opublikowało również mapę wizualizującą brane pod uwagę szlaki kolejnej fali imigrantów.

fot. financial times
fot. financial times

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: financial times

...

Zobacz również