Ta historia nadaje się na scenariusz dla hollywoodzkiego hitu. Dwóch lekarzy, którzy uratowali życie tysięcy osób. Wszystko przez idealnie obmyślony przekręt i fałszywe bakterie, które wywoływały przerażenie.

Aż dziwne, że ta historia nie jest powszechnie znana w całej Polsce. Mowa o wyczynie, którego dokonało dwóch polskich lekarzy – Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz. Ci uratowali życie ponad 8 tys. osób, którzy zostali ocaleni przed zagrożeniami okupacji nazistowskich Niemiec.

Historia ta ma swój początek w 1942 roku w Rozwadowie. Wówczas Matulewicz odkrył niegroźną dla człowieka bakterię Proteus OX-19, która podczas badań na tyfus, dawała wynik pozytywny. Lekarze postanowili zaszczepić wszystkich mieszkańców miasta i okolic roztworem zawierającym te bakterie. Następnie ich próbki krwi wysłali do niemieckich laboratoriów.

Przerażeni sytuacją Niemcy zablokowali wjazd do miasta i wyjazd z niego. Dzięki temu od początku 1942 roku okupacja całkowicie omijała Rozwadów. Niemcy zaczęli jednak nabierać podejrzeń w 1943 roku, gdy okazało się, że poziom śmiertelności wcale się nie podwyższył, choć w mieście panować miała epidemia. Wysłano do Rozwadowa kontrolę, która miała zbadać sytuację w mieście – dwóch praktykantów i jednego lekarza.

Na miejscu Łazowski i Matulewicz bardzo serdecznie przyjęli Niemców. Podczas suto zakrapianej imprezy spili lekarza, a wówczas zabrali dwóch praktykantów do osób naprawdę chorych na tyfus. Niemcy byli tak przerażeni, że kolejnego dnia z samego rana zwinęli się do Rzeszy. Dzięki temu przekrętowi udało się utrzymać w mieście spokój do końca wojny.

Łazowski, który był mózgiem całej akcji, musiał uciekać z Rozwadowa już w 1944 roku, kiedy wyszły na jaw jego powiązania z AK. Przeżył jednak wojnę, a w 1958 roku wyjechał do USA. Tam zyskał tytuł profesora pediatrii i stał się prawdziwym autorytetem naukowym. Zmarł w 2006 roku w miejscowości Eugene w stanie Oregon.

źródło: cozahistoria.pl

Ta kobieta miała obawy przed sesją z narzeczonym, ale efekt PODBIŁ SERCA internautów!


Te zdjęcia Ania Przybylska opublikowała niedługo przed śmiercią!

...

Zobacz również