FENOMENALNE wieści dla fanów piwa! Na tę decyzję czekaliśmy od lat

FENOMENALNE wieści dla fanów piwa! Na tę decyzję czekaliśmy od lat

Świetne wiadomości dla wszystkich amatorów złocistego trunku! Minister finansów Mateusz Morawiecki zdradził, że zamierza postawić na polski przemysł browarniczy i wspierać go w podobny sposób co - słynące z doskonałych piw - sąsiednie Czechy i Niemcy. Z planów Morawieckiego szczególnie zadowoleni mogą być miłośnicy browarów regionalnych i rzemieślniczych.

Zapowiadane przez wicepremiera wsparcie ma dotyczyć niewielkich przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już niebawem browary, których roczna produkcja nie przekracza 200 tys. hektolitrów, mogą liczyć na obniżenie akcyzy. Na razie nie wiadomo, ile konkretnie miałaby wynosić obniżka.

Nie tylko piwo

Na początku października ministerstwo finansów poinformowało również o ulgach, które będą dotyczyły producentów cydru. Mają oni zostać zupełnie zwolnieni z akcyzy i obowiązku banderolowania. Podobne przepisy już funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji, Portugalii i we Włoszech. Obecnie cydr o zawartości alkoholu do 5 proc. opodatkowany jest stawką 97 zł za hektolitr (100 l). Według danych Polskiej Rady Winiarstwa produkcja cydru w 2015 r. wyniosła 120 tys. hektolitrów i była o 33 proc. większa niż rok wcześniej. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ulgi proponowane przez ministerstwo finansów powinny wpłynąć na obniżkę cen piw i cydrów w sklepach. Źródło: radiozet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News