Tego nad Polską jeszcze nie było. Teraz po raz pierwszy można będzie zobaczyć, to fenomenalne zjawisko, które dotąd było kojarzone jedynie z rejonami okołobiegunowymi. Jak mówią meteorologowie, w piątek wieczorem musimy obserwować niebo.

Mowa oczywiście o zorzy polarnej, która tym razem ma pojawić się nad Polską. Wszystko dzięki wyjątkowo silnej aktywności Słońca. Nasza gwiazda we wtorek w ciągu 12 godzin z rejonu oznaczonego jako AR2673 wyemitowała 12 potężnych rozbłysków klasy M. Oznacza to, że fala biegnąca ku ziemi jest naprawdę silna.

– Pierwszych efektów rozbłysków sprzed dwóch dni spodziewamy się już dziś w nocy. Obserwatorzy na dużych szerokościach geograficznych mogą spodziewać się wystąpienia silniejszych niż zwykle zórz polarnych, które potrwają do weekendu. Jednak najlepsze dopiero przed nami – czytamy na profilu facebookowym „Z głową w gwiazdach”.

Dzięki ogromnej sile ładunków zorze mają pojawić się także w Polsce. Te mają być widoczne w piątek wieczorem na północnym horyzoncie. Największą szansę na ich ujrzenie mają mieszkańcy wybrzeża. Należy jednak pamiętać, że oprócz wyjątkowego piękna zjawiska, to niesie ze sobą także zagrożenie – może doprowadzić do problemów w działaniu wszelkich urządzeń elektrycznych.

źródło: onet.pl

Czy husaria nosiła skrzydła? Możesz się zdziwić! Znane fakty historyczne, które nie są prawdą

...

Zobacz również