„Jak dokonywać bezpiecznie aborcji w domu”, „jak radzić sobie z zakazem aborcji”, a także „czy nielegalna aborcja musi być niebezpieczna” – odpowiedzi na tego typu pytania usłyszą uczestnicy kursu bezpiecznego przerywania ciąży w domu. Wydarzenie w porozumieniu z Grupą Stonewall organizują poznańskie feministki.

Spotkanie ma odbyć się w Centrum Stonewall, siedzibie grupy zrzeszającej osoby LGBT i zajmującej się upowszechnianiem wiedzy o innych orientacjach seksualnych. Arek Kluk, założyciel organizacji, oświadczył, że wydarzenie faktycznie ma miejsce w siedzibie Grupy, ale ta użycza tylko miejsca.

 – My nie prowadzimy tej dyskusji, jesteśmy tylko gospodarzami miejsca, w której ona się odbędzie. Jest to zresztą dyskusja tylko teoretyczna, myślę, że dozwolona – mówi Kluk.

Patryk Włodarczak, prawnik z Poznania, twierdzi jednak, że już dyskusję o przeprowadzaniu aborcji można podciągnąć pod odpowiedni paragraf. Jego zdaniem ta może zostać uznana za „pomocnictwo lub podżeganie”.

 – Sama dyskusja o nielegalnej aborcji nie jest przestępstwem, ale może być uznana za pomocnictwo lub podżeganie – mówi Włodarczak.

Zdaniem Mateusza Sulwińskiego, rzecznika prasowego Grupy Stonewall, spotkanie wcale nie będzie o tym jak przeprowadzić aborcję w domu. Sulwiński wskazuje, że głównym tematem będzie wyjaśnienie jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą „domowa aborcja”. Jak dodał, nic więcej nie wie, ale ufa organizatorkom.

 – Nie do końca znamy przebieg spotkania, wiemy tylko mniej więcej jakie tematy będą tam poruszane. Mamy jednak 100% zaufanie do organizatorek – mówi rzecznik Grupy Stonewall.

Z kolei jedna z kobiet odpowiedzialnych za wydarzenie, Agata Ambroziak, potwierdziła, że dane wydarzenie będzie dotyczyło usuwania ciąży w warunkach domowych. Zaprzeczyła jednak jakoby mówienie o tym było podżeganiem.

 – Będziemy opowiadać o możliwych sposobach usunięcia ciąży w domu. Informowanie o tym nie jest podżeganiem. W spotkaniu weźmie udział prawniczka. Nie łamiemy prawa – stwierdziła Ambroziak.

pt

...

Zobacz również