Razem z bieżącym tygodniem rozpoczął się ramadan – najważniejsze muzułmańskie święto. W czasie jego trwania wyznawcy Allaha nie mogą przed zmrokiem palić, uprawiać seksu ale także jeść i pić. W związku z rozpoczynającym się dziś turniejem – to duży problem dla niektórych reprezentacji.

Przygotowanie fizyczne jest niezwykle ważne w piłce nożnej. W rozgrywkach długodystansowych, jak np. liga krajowa, może być decydujące o tym, kto zdobędzie trofeum. Trenerzy odpowiedzialni za przygotowanie fizyczne najlepszych drużyn ustawiają jednostki treningowe w taki sposób, żeby szczyt formy przypadał na końcówkę sezonu, kiedy odbywają się kluczowe spotkania (półfinały i finały Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, a także pucharów krajowych).

Po długim sezonie zawodnicy zazwyczaj są bardzo wyczerpani i „ustawienie” ich do optymalnej formy na czas letnich turniejów reprezentacyjnych to nie lada wyzwanie dla szkoleniowców. Nie trzeba więc chyba nikomu tłumaczyć, dlaczego post w takim okresie może się okazać tragiczny w skutkach.

Na szczęście dla reprezentacji, które mają w swoich składach muzułmanów, żaden nie zdecydował się na całkowity post czy  odpuszczenie treningów, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Mają oni jednak ścisłe diety, co również może odbić się na formie fizycznej zawodników, a mowa tutaj o prawdopodobnych gwiazdach turnieju.

Zacząć należy od muzułmanina Paula Pogby. Młody Francuz jest gwiazdą Juventusu, a od kilku lat biją się o niego największe europejskie kluby. Kwoty transferowe pojawiające się w mediach są ogromne (oscylują w okolicach 75-100 milionów euro), a jako że młody pomocnik gra u siebie, z pewnością wszystkie oczy będą na niego zwrócone.

Ramadan zbliża do Boga. Modląc się pomagamy ludziom w potrzebie – mówił Pogba.

To oczywiście nie jedyny muzułmanin w reprezentacji Francji. W kadrze znaleźli się również N’Golo Kante, Bakary Sagna i Moussa Sissoko.

Kolejnym słynnym muzułmaninem jest Mesut Özil. Ofensywny pomocnik grał niegdyś w barwach Realu Madryt, a obecnie kopie piłkę dla Arsenalu. Niezmiennie jednak reprezentuje Niemcy, zresztą niedawno zdobył z tą drużyną Mistrzostwo Świata.

W lecie jest zbyt ciepło, a my ostro trenujemy i mamy wiele meczów do rozegrania. Aktywne uczestnictwo w ramadanie jest dla mnie w tym czasie po prostu niemożliwe – oświadczył Niemiec. Dla niemieckiej reprezentacji grają również inni wyznawcy islamu: Sami Khedira, Emre Can czy Shkodran Mustafi.

Choć ramadan jest głośnym tematem w mediach, okazuje się, że dla większość piłkarzy ważniejsze jest zwycięstwo niż religia.

Wykluczone jest bym zachował reguły ramadanu podczas turnieju. Nadrobię utracone dni po Euromówi Belg  Nacer Chadli

Gdy wrócę do Szwecji, odbędę „post” – tłumaczy Szwed Emir Kujovic

Pierwszy mecz EURO 2016 odbędzie się już dzisiaj, kiedy o 21:00 gospodarze zagrają z Rumunią.

źródło: sport.tvp

...

Zobacz również