Naukowcy z Kalifornii w opublikowali „Genome Biology” wyniki swoich przełomowych badań. Mają szansę realnie odmienić oblicze medycyny, ponieważ opracowali test krwi, który jest w stanie wykryć nowotwór w organizmie. Oprócz tego może pomóc go nawet zlokalizować.

Niesamowite odkrycie opiera się na odnajdowaniu przez test DNA nowotworu w próbce krwi, zanim nawet pojawią się jego objawy. Co więcej, dzięki unikalnemu charakterowi praktycznie każdej z odmian raka, lekarze będą w stanie natychmiast dowiedzieć, gdzie się on rozwija.

– Opracowaliśmy komputerowy test, który jest w stanie wykryć raka, a w dodatku zidentyfikować jego rodzaj wyłącznie na podstawie pojedynczej próbki krwi – powiedziała jedna z badaczek uczestniczących w procesie tworzenia testu. Ujawniła, że nie jest on jeszcze gotów do publicznego użytkowania, przed naukowcami pozostało bowiem jeszcze wiele pracy nad doprowadzeniem go do ostatecznej, działającej i bezpiecznej formy.

Profesorowie nie ukrywają jednak, że jeśli uda się rzeczywiście rozpowszechnić test, zrewolucjonizuje on oblicze medycyny i znacznie ułatwi lekarzom szybkie wykrywanie nowotworów w stadium, w którym choroba jest jeszcze łatwiej uleczalna.

 

...

Zobacz również

Zobacz również