Przebadali wierzących i ateistów. Naukowcy: Jedna z tych grup żyje DUŻO dłużej

Przebadali wierzących i ateistów. Naukowcy: Jedna z tych grup żyje DUŻO dłużej Źródło: pexels.com

Niesamowite wyniki badań, które sprawią, że ludzie zmienią swój pogląd na temat religii? Zdecydowanie możliwe. "Fakt" właśnie opublikował odkryty przez naukowców skutek życia w wierze. Czy pobożne życie prowadzi do długowieczności?

Amerykańscy naukowcy chcieli sprawdzić, która grupa społeczna żyje dłużej - ateiści, czy osoby głęboko wierzące? Ku powszechnemu zdumieniu, ludzie odrzucający obecność jakiejkolwiek istoty boskiej żyją o kilka lat krócej. Średnio jest to różnica około 4 lat. Jak to możliwe?

"Fakt" objaśnia, co może być przyczyną dłuższego życia osób wierzących

Pierwszy wniosek wysnuty przez badaczy był prosty - religijne życie sprzyja budowaniu bliskich relacji i aktywnego udziału w życiu wspólnoty. Znamy to choćby z życia codziennego. Starsze panie zbierają się na wspólnych obchodach nabożeństw i na odmawianie różańca, religijne rodziny z okazji świąt spotykają się i spędzają wspólnie czas. Kontakt z ludźmi pomaga zredukować stres, działa pozytywnie na nasze ciało i psychikę. Jednak takie uzasadnienie nie może być uznane za pełne. Ateiści również spotykają się ze znajomymi i bliskimi, a jednak badanie pokazuje, że żyją znacznie krócej.

Wierzący dłużej żyją - fakt czy mit?

Kolejne uzasadnienia tego wyniku to fakt, że ludzie religijni przestrzegają pewnego kodeksu, który chroni ich przed niszczeniem własnego zdrowia. Nie piją zbyt często, nie palą, nie stosują używek, a także nie mają kontaktów płciowych z wieloma partnerami. Poza tym radzą sobie lepiej ze stresem, między innymi przez modlitwę lub medytację. Badania jednak nie były przeprowadzone na tyle rzetelnie, by opierać na nich cały swój światopogląd. Fakt, że badacze mieli dane z różnych miast mógł zwiększyć wiarygodność wyniku, ale zapomniano o jednej ważnej kwestii. Próbka 1000 nekrologów to dość mało, a tego typu badania powinny zostać przeprowadzone nie tylko w USA, ale na całym świecie. Poza tym wybranie treści nekrologów na potwierdzenie, czy ktoś był religijny czy nie, mogło wywołać sporo pomyłek. Nekrolog zależy bowiem od rodziny, a nie samego zmarłego! I tak religijność rodziny mogła wpłynąć na treść klepsydry, że nawet zatwardziały ateista wyglądał na niej jak najbardziej gorliwy wierzący. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Poważny kryzys w małżeństwie Kurdej-Szatan. Gwiazda TVP martwi się o przyszłość
  2. 20 dziennikarzy i gwiazd właśnie wyleciało z TVN z HUKIEM! Fani zdruzgotani
  3. Z OSTATNIEJ CHWILI: Kolejny ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej! Data szokuje
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News