Ty też możesz być ofiarą. Hakerski atak na Facebooka, ukradli dane milionów ludzi

Ty też możesz być ofiarą. Hakerski atak na Facebooka, ukradli dane milionów ludzi

Facebook w obliczu kolejnego kryzysu? Najpopularniejszy serwis społecznościowy świata padł ofiarą gigantycznego ataku hakerskiego. W jego wyniku wyciekły dane milionów ludzi. Upewniaj się, czy nie dotyczą twojego konta!

Facebook nie określa dokładnie skali zjawiska. Jak wskazuje rmf24.pl sprawa wygląda bardzo poważnie. Początkowo wskazywano, że zagrożonych może być 50 milionów użytkowników. Serwis jeszcze nie wie, czy te dane zostały wykorzystane w celach przestępczych.

Ogromny wyciek danych. Facebook w tarapatach

Jak wskazuje radio RMF, "Facebook ujawnił, że hakerzy uzyskali dostęp do imion i nazwisk, adresów e-mailowych i numerów telefonów 29 milionów użytkowników". W przypadku 14 milionów wyciekło jeszcze więcej informacji takich jak data urodzenia, miejsce zamieszkania, a nawet historia wyszukiwań w Internecie! Skala zjawiska jest ogromna - wyobraźmy sobie bowiem, że otrzymujemy cały opis mieszkańców Zimbabwe lub Stambułu. Od personaliów na osobistych preferencjach skończywszy. Portal już zapowiedział, że poinformuje użytkowników, którzy stali się celem ataku hakerów. Sprawą zajęło się amerykańskie FBI, które zaapelowało o powstrzymanie się przed publicznymi osądami i rozważaniami ws. cyberataku. Dowiadujemy się też, że atak ominął użytkowników aplikacji powiązanych z Facebookiem. Chodzi o Messengera, Messengera Kids, Instagrama, WhatsAppa i Oculusa.

Niejedyny problem Facebooka. Wcześniej była afera z Cambridge Analytica

Ujawniony dwa tygodnie temu atak na dane 29 milionów użytkowników to niejedyna afera z Facebookiem w tle. Serwis kilka miesięcy temu mierzył się z innym wyciekiem danych - w aferze "Cambridge Analytica".DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Brytyjska firma Cambridge Analytica wysłała przed laty wielu użytkownikom portalu test osobowości, które wypełniano w zamian za zgodę na udostępnienie danych. Powstała z tego siatka powiązań danych, która wyszła poza obręb serwisu. Sprawa do dziś budzi kontrowersje, a twórca portalu Mark Zuckerberg tłumaczył się z tej sprawy speckomisji Senatu USA i przed Parlamentem Europejskim. Przyznał wprost, że portal nienależycie zadbał o ochronę wrażliwych, prywatnych danych użytkowników. Taki obrót wydarzeń nie sprzyja globalnej marce. Już po Cambridge Analytica spore grono użytkowników straciło zaufanie co do zabezpieczeń i polityki serwisu. Kolejna afera, już znacznie poważniejsza, bo związana nie z przekazaniem danych, a ich przechwyceniem przez hakerów, obnaża słabość Facebooka. Czas pokaże, co z tego wyniknie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Masz Facebooka? Z łatwością znajdziesz drugą połówkę, to będzie rewolucja
  2. Facebook usunął narodowców! „Zakazujemy propagowania nienawiści”
  3. Skandal! Polski polityk wspiera katowanie zwierząt w pseudoubojniach
  4. Jaką sukienkę wybrać do figury Klepsydry? Masz dużo możliwości!
  5. Polityk PiS chce kontrolować waszego Facebooka! Sprawa w ministerstwie
źródło: rmf24.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News