WAŻNE! Facebook będzie filtrował wiadomości. "To dla demokracji, rozumiecie?"

WAŻNE! Facebook będzie filtrował wiadomości. "To dla demokracji, rozumiecie?" Źródło: fot. pixabay

Facebook będzie weryfikował wiadomości publikowane przez profile na Facebooku. To efekt tego, iż według administracji, serwis jest zalewany zmanipulowanymi newsami autorstwa mediów działających za pośrednictwem facebookowych stron. Internauci dostrzegają jednak niebezpieczeństwa tego procesu.

Facebook zamierza powołać specjalne zespoły do weryfikowania prawdziwości wiadomości publikowanych na portalu. Użytkownicy będą mogli zgłaszać newsy, które uważają za fałszywe (tzw. fake news). Następnie pracownicy Facebooka będą badać prawdziwość opublikowanych informacji.

Na razie uruchomiono już program pilotażowy, który ma usprawnić funkcjonowanie nowego systemu i znikanie z portalu nieprawdziwych newsów. Newralgiczne, polityczne newsy będą flagowane jako "sporne". Facebook tłumaczy, że to konieczne dla ochrony demokracji.

- Zgłoszone treści będziemy przekazywać naszym pracownikom specjalizującym się w weryfikowaniu informacji, czyli tzw. fact checking, w celu zbadania wiarygodności wiadomości. 

Z jednej strony internauci są zadowoleni, że Facebook chce walczyć z plagą fałszywych newsów, ale z drugiej pojawiło się niebezpieczeństwo, że zespół analizujący zgłoszenia będzie nieobiektywny i w ten sposób zacznie cenzurować treści.

Komisja Europejska już zapowiedziała, że również zajmie się problemem. Chce "ograniczyć doniesienia medialne powodujące uprzedzenia".

- Komisja opłaci badania m.in. nad zjawiskiem fake news. Obywatele UE muszą mieć świadomość tego, że nie wszystkie wiadomości, które do nich trafiają, są transparentne. Tym bardziej że fałszywe doniesienia medialne bardzo łatwo wzmacniają np. uprzedzenia. Internet powinien pozostać przestrzenią dla wolności słowa, ale nie można nikogo krzywdzić” – mówi Daniel Braun, zastępca szefa gabinetu komisarz UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.

   
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News