Wyginął tysiące lat temu, teraz powrócił. Naukowcy mówią niemalże o cudzie

Wyginął tysiące lat temu, teraz powrócił. Naukowcy mówią niemalże o cudzie

Ewolucja iteratywna pozwoliła naukowcom na świętowanie - odkryli oni bowiem istnienie gatunku, który wyginął tysiące lat temu. Gdy porzucili wszelkie nadzieje, nie mogli wierzyć własnym oczom analizując wyniki badań.

Ewolucja iteratywna w przypadku ptaka, o którym było wiadomo, że wyginął, spełniła swoje zadanie. Mówi się o prawdziwym "zmartwychwstaniu" zwierzęcia. Teraz zostaną podjęte kroki, by utrzymać ten gatunek przy życiu i w pożądanej ilości osobników zdolnych do rozrodu.

Ewolucja iteratywna przywróciła do życia wymarły gatunek

Na początek należy wyjaśnić zagadkowy termin. Ewolucja iteratywna oznacza, że zwierzęta, które mają wspólnego przodka, ewoluują kilkukrotnie. Jednak jeden gatunek może różnić się od drugiego zdolnościami, na przykład lepszym słuchem, wzrokiem, umiejętnościami latania. "Baza" genowa zawsze pozostaje ta sama.

Teraz naukowcy odkryli gatunek ptaka, który żył na Madagaskarze i na wyspie Świętej Heleny. Skupiono się na tym, w jaki sposób chruścielowiec białogardły znalazł się na wyspie Oceanu Indyjskiego? Mianowicie ten gatunek ptaka wielkości kurczaka mieszkając jeszcze na Madagaskarze, miał zdolność latania. Dzięki temu podejmował próby emigracji w inne miejsca.

Gdy trafił do Afryki, nie przetrwał przez drapieżniki. Gdy poleciał na północ lub południe - tonął w morzu nie mając miejsca, by gdzieś osiąść. Jedynie nieliczne ptaki, które poleciały na wschód znalazły pojedyncze wysepki bez naturalnych oprawców, gdzie mogły się rozmnażać. Z czasem utraciły zdolność latania.

Nielot odradzał się dwukrotnie

Niestety jak to czasem bywa w przypadku atolu, na który trafiły ptaki, ten bywa od czasu do czasu zalewany i długo znajduje się pod poziomem wody. Aldabra to atol, który powstał już 400 tysięcy lat temu. Nieloty, którym groziło niebezpieczeństwo nie miały jak uciec - wszystkie formy życia pochłonęła woda.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Podczas epoki lodowcowej 100 tysięcy lat temu, wyspa wynurzyła się z odmętów i znowu stała się idealną ostoją dla ptaków. Zwierzęta, które ponownie przyleciały z Madagaskaru, znów utraciły zdolność latania w wyniku ewolucji. Według naukowców to niesamowite zdarzenie.

Krótko mówiąc, dzięki jednemu gatunkowi powstały dwa kolejne. Jeden, który wyginął przez potop, a drugi, który żyje na wyspie do dziś. Takie zdarzenia dają naukowcom nadzieję, że znajdą inne, pozornie wymarłe gatunki zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gienek Loska walczy o życie! Lekarze podali przerażające informacje. Fani nie mogą wyjść z osłupienia. To straszne
  2. Okropna i druzgocąca tragedia w życiu Macieja Kurzajewskiego. Dziennikarz TVP stracił najważniejszą osobę w swoim życiu
  3. Rozenek zapytała syna, czy dzieci się z niego śmieją. "Nie mamo, to dorośli"
  4. Strasznie przykre informacje Polsatu. Nie żyje, miał tylko 15 lat
  5. TVN: 44 polskie dzieci jechały na wakacje. Autobus spłonął
  6. Szokujący zwrot z rana. Kolejna kobieta oskarża Jarosława Bieniuka

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News